Martyna Chmielewska

Pierwsi imigranci nie przyjechali do Polski

Martyna Chmielewska

Z powodu braku gwarancji bezpieczeństwa pie.rwsza grupa imigrantów z obozów we Włoszech i Grecji nie przybędzie do Polski

Chociaż Polska miała przyjąć pierwszą grupę uchodźców z obozów w Grecji i Włoszech już w marcu, to przygotowania do relokacji zakończyły się niepowodzeniem. Grecy w ciągu tygodnia anulowali wnioski przyjęcia do naszego kraju wszystkich wyselekcjonowanych wcześniej azylantów, natomiast Włosi uniemożliwili bezpośredni kontakt z tymi osobami w celu przeprowadzenia wywiadów i weryfikacji.

Do Polski miało przyjechać sto osób – 65 uchodźców z obozu w Grecji i 35 z Włoch. Osoby te pochodziły z Syrii, Iraku, Jemenu oraz Erytrei. Kolejni imigranci mieli przyjeżdżać do Polski co trzy, cztery miesiące, w grupach do 150 osób.

Deklarację przyjęcia ok. 6,5 tys. uchodźców z Syrii i Erytrei złożył we wrześniu ubiegłego roku rząd PO-PSL. Uzgodniono, że Polska będzie weryfikować imigrantów i przyjmie ich dopiero wtedy, gdy będą spełniać wymogi bezpieczeństwa i porządku publicznego naszego państwa.

Jak poinformował Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do spraw Cudzoziemców, relokacja do Polski pierwszych stu cudzoziemców zakończyła się niepowodzeniem z powodu braku osiągnięcia gwarancji poziomu bezpieczeństwa, który dla polskiego rządu jest priorytetem. – Strona włoska nie zapewniła dostępu do aplikantów, a więc osób, które miały być relokowane. Prowadzone dotychczas czynności polegały na weryfikacji kandydatur osób zgłoszonych przez Grecję i Włochy pod kątem potwierdzenia ich tożsamości, wiarygodności oraz bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego naszego państwa. Wspomniane osoby nadal przebywają poza granicami Polski – tłumaczy.

Niepowodzeniem zakończyła się także weryfikacja uchodźców z obozu w Grecji, ponieważ strona grecka została zawiadomiona, że obecny stopień zaawansowania prac związanych z weryfikacją kandydatów w dalszym ciągu nie pozwala na ich przyjęcie na terytorium RP. Jak informuje rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców, Grecy wycofali już wszystkie wnioski osób, które były wskazane do pierwszej relokacji do Polski.

Martyna Chmielewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.