Anna Janik

Pierwsze wyroki w sprawie Marka G., znanego psychiatry z Rzeszowa. Skazano kilkunastu pacjentów wręczających łapówki

Psychiatra Marek G. i jego rejestratorka usłyszeli ponad 90 zarzutów. Fot. Archiwum/Krystyna Baranowska Psychiatra Marek G. i jego rejestratorka usłyszeli ponad 90 zarzutów.
Anna Janik

Kilkunastu pacjentów Marka G., znanego psychiatry z Rzeszowa, przyznało się do wręczania łapówek lekarzowi i dobrowolnie poddało się karze. Lekarz i jego rejestratorka usłyszeli ponad 90 zarzutów.

O sprawie znanego rzeszowskiego psychiatry Marka G. pisaliśmy po raz pierwszy jesienią 2017 roku. To wtedy doszło do zatrzymania doktora oraz rejestratorki medycznej. Usłyszeli oni ponad 90 zarzutów korupcyjnych i dotyczących poświadczenia nieprawdy w dokumentacji.

Ponad 90 zarzutów dla lekarza i sekretarki

Jak ustalono podczas śledztwa, lekarz, który na co dzień pracował w poradni przy MSWiA, prowadził też prywatny gabinet psychiatryczny, gdzie zatrudniał w charakterze sekretarki/rejestratorki medycznej podejrzaną obecnie kobietę. Psychiatra był osobą uprawnioną do wystawiania zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA o czasowej niezdolności do pracy, ale w trakcie nieobecności lekarza, spowodowanych wyjazdami za granicę, rejestratorka - dysponując drukami ZUS ZLA i pieczęcią lekarską - wystawiała poświadczające nieprawdę zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, w zamian za korzyści majątkowe.

Śledztwo w tej sprawie trwa, ale prokuratura skierowała do sądu pierwsze kilkanaście wniosków o dobrowolne poddanie się karze. Dotyczą one pacjentów lekarza, którzy przyznali się do wręczania mu łapówek. Wynosiły najczęściej 100 zł za jedno zwolnienie.

W dalszej części artykułu m.in.:

 • dlaczego lekarz i sekretarka przebywają na wolności
 • Marek G. już raz złamał prawo

 

 

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.