DZ

Pierwszy dzień wniosków o 500 zł na dziecko. Oblężenia nie było [zdjęcia]

Włocławek, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - wydawanie i przyjmowanie wniosków szło sprawie. Nie było długiego wyczekiwania na swoją kolejkę, przyszło Fot. Wojciech Alabrudziński Włocławek, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - wydawanie i przyjmowanie wniosków szło sprawie. Nie było długiego wyczekiwania na swoją kolejkę, przyszło mniej osób, niż się spodziewano.
DZ

Ruch duży, ale tłumów nie było, kolejki nie porażały - na szczęście. Tak można podsumować pierwszy dzień składania wniosków o 500 zł na dziecko na nowy okres.

W Inowrocławiu pierwszy chętny, by złożyć wniosek o 500 plus ustawił się 1 sierpnia o godz. 6.30. Niepotrzebnie.

W Golubiu-Dobrzyniu zatrudniono na zlecenie dodatkową osobę do przyjmowania wniosków. Niepotrzebnie. Tam też wysłano elektroniczne wnioski już 31 lipca. Niepotrzebnie, za wcześnie.

We włocławskim MOPR większe było zainteresowanie innymi świadczeniami, niż 500 plus.

Choć w ośrodkach pomocy społecznej był ruch, czasami nawet spory, nie było tłumów i ogromnych kolejek, obsługa odbywała się sprawnie - to obserwacje reporterów „Pomorskiej” w regionie z pierwszego dnia przyjmowania wniosków o świadczenia wychowawcze na nowy okres.

Nie było oblężenia po 500+

- Byliśmy przygotowani na większy ruch, spodziewaliśmy się więcej osób - mówią szefowie niektórych ośrodków, gdzie przyjmowano wnioski o świadczenia wychowawcze, czyli 500 plus. Generalnie przyszyło mniej osób, niż się spodziewano.

Ranny ptaszek z wnioskiem o 500 zł na dziecko

Ale w Inowrocławiu, na przykład, pierwszy klient po drzwiami MOPS ustawił się o godz. 6.30. Widział osoby wchodzące do budynku i koniecznie chciał być obsłużony. - Był przekonany, że tak jak on, chcą złożyć wniosek o 500 plus. Trudno mu było zrozumieć, że to pracownicy, którzy muszą przyjść wcześniej do pracy - wyjaśnia Jadwiga Kalinowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Inowrocławiu. - Były to opiekunki, które wychodziły potem w teren zająć się swoimi podopiecznymi. Ostatecznie zrozumiał i zaczekał.

Włocławek, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - wydawanie i przyjmowanie wniosków szło sprawie. Nie było długiego wyczekiwania na swoją kolejkę, przyszło
Dariusz Nawrocki Inowrocław: w MOPS ruch był spory, ale kolejki z wnioskami o 500 plus niewielkie

Przyjmowanie wniosków i tak rozpoczęło się przed godziną 8, gdyż za drzwiami czekało kilka osób, a urzędnicy byli już przygotowani do przyjęcia klientów. Jest siedem stanowisk, przy których panie pomagają wypełnić druki, doradzają. Ruch w MOPS jest spory. Zbyt dużych kolejek jednak nie ma.

- Generalnie jest bardzo spokojnie. Przeważa zrozumienie, że dzień złożenia wniosku nie jest decydujący - komentuje pani dyrektor. Wczoraj do godziny 12 droga internetową wpłynęło około 20 wniosków.

Przed ośrodkiem spotkaliśmy Annę Olszacką. Sprawę załatwiła w 5 minut. Ma bardzo dobre zdanie o projekcie 500 plus. - Te pieniądze bardzo nam się przydały. Dzięki temu projektowi moje dziecko poszło do przedszkola. Żyje nam się dużo łatwiej - wyznaje. - Mam nadzieję, że ten projekt długo się utrzyma - dodaje.

Włocławek, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - wydawanie i przyjmowanie wniosków szło sprawie. Nie było długiego wyczekiwania na swoją kolejkę, przyszło
Dariusz Bloch Bydgoszcz, Wydział Świadczeń Rodzinnych - kolejka, jak zgodnie twierdzili oczekujący, posuwała się sprawnie

Kolejek nie było też w grudziądzkim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, wnioski były przyjmowane na bieżąco. - Wszystko przebiega płynnie - mówiła wczoraj "Pomorskiej" Monika Łagoda, zastępca dyrektora MOPR. - Niektórzy przychodzili z kompletnymi formularzami, inni wypełniali na miejscu z pomocą urzędników.
Do grudziądzkiego MOPR-u także wpłynęło ponad 50 e-wniosków.

Kolejki posuwały się sprawnie

- Spodziewaliśmy się większego tłoku - mówi Piotr Grudziński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku. - Od rana było spokojnie, jak na razie zgłosiło się do nas więcej osób po inne świadczenia, niż te z programu "Rodzina 500 Plus".

We Włocławku świadczenia z Rodzina 500 Plus - na nowych zasadach - może otrzymać nawet do 7 tysięcy rodzin. - Przyszłam jak najwcześniej, bo za dwa dni jadę z dziećmi na wieś - mówi pani Irena z włocławskiego środmieścia, stojąca w niedługiej kolejce w budynku przy ul. Kilińskiego. - Szkoda, że wniosku na 500 plus nie można było wziąć wcześniej, już bym miała wypełniony. Nie, nie obawiam się, że świadczenie nie będzie mi przyznane. Nie mam alimentów, mój mąż nie żyje. Moja sytuacja materialna nie zmieniła się od ubiegłego roku - twierdzi włocławianka.

Włocławek, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - wydawanie i przyjmowanie wniosków szło sprawie. Nie było długiego wyczekiwania na swoją kolejkę, przyszło
Dariusz Bloch Bydgoszcz, Wydział Świadczeń Rodzinnych - kolejka, jak zgodnie twierdzili oczekujący, posuwała się sprawnie

W Bydgoszczy wnioski można składać m.in. w ratuszowym Wydziale Świadczeń Rodzinnych przy ul. Wojska Polskiego 65. Stanowisko, gdzie można pobrać i wypełnić wniosek jest przy samym wejściu. Pomocą służą dwie urzędniczki. Z wypełnionym drukiem należy udać się do drugiego budynku, wziąć numerek i czekać do jednego z pięciu stanowisk. - Myślałam, że będzie więcej osób, ale nie jest najgorzej - zgodnie mówią panie czekające w kolejce do złożenia wniosku. - Idzie w miarę sprawnie, ale to pewnie dzięki temu, że aby ustawić się w kolejce trzeba mieć całkowicie wypełniony wniosek - dodaje jedna z bydgoszczanek oczekujących na przyjęcie wniosku.

Zgodnie z przewidywaniami urzędników, wczoraj w Urzędzie Miejskim w Świeciu tłumów nie było. Prócz osób obsługiwanych przy okienku, na swoją kolej czekały dwie, może trzy osoby. Wszystko przebiegało spokojnie.

Włocławek, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - wydawanie i przyjmowanie wniosków szło sprawie. Nie było długiego wyczekiwania na swoją kolejkę, przyszło
Jakub Keller W Urzędzie Miejskim w Świeciu tłumów nie było

Oblężenia nie było także w Golubiu-Dobrzyniu. - Byliśmy przygotowani na większy ruch. Zatrudniona została nawet dodatkowa osoba na umowę-zlecenie, która zajmuje się obsługą osób składających wnioski - mówi dyrektor MOPS Beata Meredyk-Chlebowska.

Wszystko szło sprawnie, bez kolejek, formularze są nieco zmienione, bardziej czytelne. - Mieszkańcy byli na bieżąco informowani przez stronę Urzędu Miasta o terminach i procedurach. Wiedzą, że mają dość długi czas na składanie wniosków, że będą wyrównania, więc pierwszy dzień przyjmowania dokumentów był naprawdę spokojny - wyjaśnia dyrektorka.

Dwa wnioski zostały złożone elektronicznie 31 lipca. Za wcześnie. Jeśli nie zostaną wycofane i złożone ponownie, zainteresowani dostaną decyzję odmowną.

500 plus w regionie - dla 221 tys. dzieci

W województwie kujawsko-pomorskim w I półroczu br. wsparcie z rządowego programu Rodzina 500 plus dostało 221 tys. dzieci w 143 tys. rodzin. Trafiło do nich 660 mln zł. Spośród nich 92,6 tys. rodzin spełnia kryterium dochodowe, by pieniądze dostać także na pierwsze lub jedyne dziecko. Z jednym dzieckiem jest 88 tys. rodzin.

Urząd wojewódzki dla rodzin ubiegających się o świadczenia uruchamia infolinię: 800-500-112, czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 10-14.

Dorota Hass, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim przestrzega przed fałszywymi stronami internetowymi i pośrednikami, którzy za odpłatnością oferują wypełnienie wniosku.
Formularze wniosków można pobrać ze strony internetowej ministerstwa rodziny: www.mrpips.gov.pl oraz ze strony urzędu wojewódzkiego (www.bydgoszcz.uw.gov.pl) w zakładce Rodzina 500+.
Wnioski można wysyłać także drogą elektroniczną: przez ministerialny portal Emp@tia, profil zaufany, PUE ZUS - Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Usługę tę udostępnia 20 banków oraz niektóre zrzeszone banki spółdzielcze.

Ważne terminy dla 500 zł na dziecko

Warto pamiętać, że jeśli ktoś nie chce mieć przerwy w otrzymywaniu świadczeń wychowawczych, musi złożyć wniosek w sierpniu. Wtedy pieniądze będą wypłacone do końca października.

Na wnioski złożone we wrześniu i październiku pieniądze wypłacone będą (odpowiednio) do końca listopada i końca grudnia - ze spłatą od października. Na dokumenty złożone w listopadzie 500 plus przyznawane będzie od miesiąca złożenia wniosku.

DZ

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.