Rajmund Wełnic

Plac Wolności jest gotowy na wakacje

Plac Wolności ze szczecineckim ratuszem w pełnej krasie. Gejzery wody tryskającej z fontanny to główna atrakcja - nie tylko dla dzieci - odrestaurowanego Fot. Rajmund Wełnic Plac Wolności ze szczecineckim ratuszem w pełnej krasie. Gejzery wody tryskającej z fontanny to główna atrakcja - nie tylko dla dzieci - odrestaurowanego rynku
Rajmund Wełnic

Fontanna - i cały plac Wolności w Szczecinku - nabierają ostatecznego kształtu. Finał całej przebudowy centrum miasta zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

Prace wykończeniowe przy odnowionym placu przed ratuszem w Szczecinku jeszcze trwają. Główną jego atrakcją jest fontanna z rzędem tryskających z ziemi wodnych gejzerów.

Wodne kompozycje

Teraz ta kompozycja została wzbogacona o cztery tryskacze, które „strzelają” strugami wody pod pewnym kątem, tworzącymi coś w rodzaju bramy. Wygląda to bardzo efektownie i spodoba się na pewno nie tylko najmłodszym.

Ciekawostka - woda nie tryska non stop, ale w kilku, kilkunastosekundowych sekwencjach z krótkimi przerwami.

W tych dniach na placu Wolności pojawiły się też nowe ławki, które nie tylko służą do siedzenia, ale uniemożliwiają wjazd samochodów na nawierzchnię fontanny. Teoretycznie powinna ona to znieść, ale lepiej unikać zarwania się konstrukcji. Ostatnim już - poza posadzonymi wcześniej drzewami i inną roślinnością - elementem wystroju szczecineckiego rynku będzie przebudowywany właśnie skwer w jego północno-zachodniej części.

Skwer jest teraz okrągły i obudowany murkiem wyłożonym granitem. Główny front robót przeniósł się jednak już na deptak Władysława Bartoszewskiego. Będzie on utrzymany w podobnym stylu co plac Wolności, czyli zostanie wyłożony różnokolorowymi płytami granitowymi, które zastąpią sfatygowany polbruk.

Tu prace potrwają jeszcze ponad rok, bo zostały rozbite na dwa etapy.

Koniec za rok

Początkowo plan finansowy zakładał, że wielka (około 6 milionów złotych) inwestycja przebudowy centrum rozłożona będzie na dwa lata (2016-17). Wydłużono ją jednak do roku 2018. W tym roku przebudowa prowadzona będzie do wysokości ulicy Podgórnej.

Reszta, w tym część Podgórnej wykonana zostanie do czerwca roku 2018. Wszystko ze powodów finansowych - w zeszłym roku „przerobiono” 3 mln zł, pozostałe 3 mln zł miały być wydane w roku obecnym, ale teraz plan zakłada, iż będzie to 2 mln zł i 1 mln zł roku 2018.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.