Plan MON: Każdy powiat ze strzelnicą

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica/Archiwum
jul

Plan MON: Każdy powiat ze strzelnicą

jul

Kolejny pomysł resortu po obronie terytorialnej. Strzelnice mają być otwarte dla wszystkich chętnych. Chwalą go miłośnicy militariów i samorządy. Tyle że na razie nie ma żadnych konkretów.

- To bardzo fajny pomysł. Dzięki temu będzie większy dostęp do miejsc gdzie można postrzelać - uważa Piotr Januszek, strzelec, miłośnik militariów.

- Strzelectwo to popularny sport. Uczy cierpliwości, koncentracji uwagi, skupienia i posłuszeństwa - mówi Jolanta Jarczewska, wiceprezes białostockiego UKS Kaliber. - Mamy zapisanych ok. 200 członków.

Od stycznia 2018 r. Ministerstwo Obrony Narodowej chce dofinansowywać budowę i rewitalizację strzelnic.

- Mamy zabezpieczone środki i jesteśmy na etapie wprowadzania zmian prawnych. Chcielibyśmy, żeby w każdym powiecie poza jedną kompanią wojsk obrony terytorialnej, jedną szkołą średnią prowadzącą klasy wojskowe, była również jedna strzelnica otwarta dla wszystkich, prowadzona przez samorząd - mówił Michał Dworczyk, wiceszef MON.

Kto ma je budować na razie nie wiadomo. Samorząd? A może wojsko?

- Nie dostaliśmy żadnych zadań - zastrzega kpt. Jerzy Bołtryk z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku.


- To dobra inicjatywa. Jesteśmy otwarci. Oczywiście, jeśli będzie to robione z rządowych pieniędzy - zauważa Antoni Pełkowski, starosta powiatu białostockiego.

Z kolei Adam Łajkowski, sekretarz Urzędu Miejskiego w Sokółce nic nie wie o pomyśle MON. - Nie znam szczegółów. Być może strzelnice będą przygotowywane w ramach współpracy ze stowarzyszeniami. Poza tym trzeba będzie spełnić warunki techniczne, zabezpieczenie - rozważa.

Dlatego Robert Jurczak, współwłaściciel strzelnicy Legion Wschodni w Turośni Kościelnej, dziwi się, że program ma być realizowany już w 2018 r. - Za mało czasu. To nie jest takie proste - przekonuje.

jul

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.