Platforma dla Śląska: miliard euro z Unii na lepszą przyszłość. Znamy założenia programu, który ma odmienić Śląsk

Czytaj dalej
Marcin Zasada

Platforma dla Śląska: miliard euro z Unii na lepszą przyszłość. Znamy założenia programu, który ma odmienić Śląsk

Marcin Zasada

Znamy priorytetowe projekty, które mogą trafić do Platformy Wsparcia Regionów Górniczych w Transformacji - Coal Regions in Transitions Platform. To unijny program, którego celem jest rewitalizacja i unowocześnienie obszarów najmocniej uzależnionych od węgla. Śląsk jest jednym z 4 regionów UE objętych pilotażem przedsięwzięcia.

Fundusz rewitalizacyjny, fundusz innowacyjny, a przede wszystkim: ekologiczny, do tego klastry elektromobilności i centrum testów oraz produkcji dronów. To kilka z kluczowych projektów planowanych na Śląsku, które mają szanse na finansowanie z programu Coal Regions in Transitions Platform - Platformy Wsparcia Regionów Górniczych w Transformacji. Strategię wartą ponad miliard euro z Komisją Europejską negocjują przedstawiciele samorządu województwa, ministerstwa energii oraz metropolii.

- Jesteśmy jednym z 4 regionów ujętych w platformie, co więcej to od Śląska zaczyna się ta dyskusja w Brukseli i Strasburgu - podkreśla Michał Gramatyka, wicemarszałek woj. śląskiego.

Podczas ubiegłotygodniowej dyskusji w Brukseli śląska delegacja przedstawiła szczegóły projektów, które mogłyby zostać wpięte w unijny program. Aż 500 mln euro zapisano na fundusz ekologiczny (m.in. walka ze smogiem, rozbrajanie ekologicznych bomb czy edukacja).

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.