luk

Podatek cukrowy wyjdzie nam na zdrowie! Podlaski NFZ popiera nowe rozwiązanie. Brak cukru wyjdzie nam na zdrowie

Podatek cukrowy wyjdzie nam na zdrowie! Podlaski NFZ popiera nowe rozwiązanie. Brak cukru wyjdzie nam na zdrowie Fot. NFZ
luk

Cukier budzi i karmi raka! Naukowcy nie mają wątpliwości - na eliminacji cukru można wyłącznie skorzystać. Tzw. podatek cukrowy wyjdzie Polakom na zdrowie.

Rząd przyjął w wtorek, 4 lutego, projekt ustawy ministra zdrowia, która wprowadza podatek od słodkich napojów jak również opłaty za alkohol sprzedawany w małych butelkach. Dzięki temu Polska może wkrótce dołączyć do grona 39 państw z całego świata, które opodatkowały słodzone napoje.

„Wprowadzenie podatku cukrowego nie ma celu fiskalnego. W tym wszystkim najważniejsze jest nasze zdrowie, bo zdrowie to proste, codzienne decyzje - czy np. pijemy słodki napój czy wodę” – mówi Rafał Tomaszczuk, rzecznik podlaskiego NFZ.

W ciągu ostatnich 10 lat aż o blisko 12 kg rocznie wzrosła przeciętna ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski. Choć jemy mniej cukru tradycyjnego (białego), wzrasta konsumpcja cukru w napojach i wysokoprzetworzonych produktach.

Nadmierne spożycie cukru, szczególnie w napojach gazowanych, jest jedną z głównych przyczyn otyłości. W 2016 r. w Polsce wśród osób powyżej dwudziestego roku życia aż 53% kobiet i 68% mężczyzn miało nadwagę, a 23% kobiet i 25% mężczyzn było otyłych. W przypadku dzieci nadwagę miało 20% dziewcząt i 31% chłopców, a 5% dziewcząt i 13% chłopców było otyłych. Prognozy nie są optymistyczne - szacuje się, że w 2025 r. w Polsce otyła będzie co czwarta dorosła kobieta i co trzeci mężczyzna.

https://poranny.pl/uniwersytet-medyczny-w-bialymstoku-przebada-za-darmo-osoby-z-otyloscia-rusza-projekt-badawczy/ar/c14-14766038

„Niewłaściwa dieta z dużą ilością cukru ukrytego w napojach, jogurtach, a nawet wędlinach jest przyczyną tego, że 3 miliony Polaków choruje na cukrzycę. Wszyscy, który mają nadwagę i otyłość narażeni są nie tylko na tę chorobę, ale również na choroby układu krążenia i nowotwory” – alarmuje dr Marzena Juczewska – onkolog i zastępca dyrektora ds. medycznych podlaskiego NFZ.

Naukowcy odkryli, że cukier budzi i stymuluje rozwój komórek nowotworowych. Osobom ze zdiagnozowanym nowotworem lekarze zalecają całkowitą rezygnację z cukru.

https://stronazdrowia.pl/dieta-oxy-na-czym-polega-czy-jest-skuteczna-i-bezpieczna/ar/c14-13466580

luk

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Jeżeli tak się sądzi, to w takim razie dla sprawiedliwości trzeba jeszcze wprowadzić taki sam, proporcjonalny podatek od czystego cukru - a co - niech kosztuje kilkadziesiąt złotych za kilogram, przecież także drastyczne ograniczenie spożycie czystego cukru wyjdzie społeczeństwu na zdrowie. A co ze wszystkimi pozostałymi produktami zawierającymi cukier, dlaczego tam ma nie być podatku, dlaczego ma dotyczyć wyłącznie napojów, że są najpopularniejsze ? Słyszałem, że jest nawet w ketchupie, a w zasadzie chyba już we wszystkim. A co z deserami mlecznymi : jogurty, serki i wiele, wiele innych. Jak dbać o zdrowie, to kompleksowo, a nie tylko wykańczać branżę napojów, wykończmy także mleczną i pozostałe słodzące swoje produkty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.