Podkarpaccy prokuratorzy słabo zabezpieczają majątki

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Małgorzata Froń

Podkarpaccy prokuratorzy słabo zabezpieczają majątki

Małgorzata Froń

W ubiegłym roku podkarpacki zamiejscowy wydział ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji zabezpieczył majątki o wartości ponad 37 tys. zł.

To jeden z najgorszych wyników w Polsce. Plasuje nas na przedostatnim miejscu pośród zamiejscowych wydziałów ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji. W całym kraju w roku ubiegłym prokuratorzy z różnego szczebla prokuratur zabezpieczyli majątki osobom podejrzanym o dokonanie przestępstwa na kwotę ponad 251 mln zł.

W 2015 roku ta kwota była wyższa i wynosiła ponad 303 mln zł. Najwięcej, bo ponad 130 mln złotych, zabezpieczono w prokuraturach rejonowych. Ale np. Prokuratura Regionalna w Rzeszowie w ubiegłym roku nie zabezpieczyła nic. Trochę lepiej jest w przypadku prokuratur okręgowych z naszego terenu. Rzeszowska „okręgówka” ma na koncie za rok 2016 majątek zabezpieczony na kwotę 21 700 zł, przemyska - 62 239 zł, krośnieńska - 159 866 zł, a tarnobrzeska - 19 540 zł.

- Jako zabezpieczenie prokuratorzy mogą zabrać auta, domy, nieruchomości, pieniądze z domowego sejfu i te trzymane na bankowych kontach, a także cenne przedmioty, takie jak zegarki, biżuteria czy obrazy

- informuje biuro prasowe Prokuratury Krajowej.

Ale zabezpieczenia z roku na rok maleją, dlatego prokurator krajowy Bogdan Święczkowski w specjalnych wytycznych zalecił śledczym, by lepiej się przykładali do ustalania i zajmowania dóbr należących do przestępców. Ale to nie zawsze jest możliwe. Trudności z wyegzekwowaniem zabezpieczenia majątkowego od podejrzewanego m.in. o korupcję byłego posła Jana Burego ciągną się od kwietnia ubiegłego roku. Sąd nakazał Buremu wpłacić w zamian za zwolnienie z aresztu tymczasowego kwotę 100 tys. zł. i założyć hipotekę na nieruchomości o wartości 900 tys.zł. Kaucję Bury wpłacił, ale hipoteki do dnia dzisiejszego nie ustanowił.

Czy to może się zmienić? Jest taka szansa, bo rząd od miesięcy zapowiada, że będzie pozbawiał przestępców majątków. By było to możliwe, już na początku postępowania prokurator musi go zabezpieczyć. Prokuratura zyska prawo przesłuchiwania podejrzanego, jego najbliższych i innych osób mogących pomóc w ustaleniu majątku osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Będzie też mogła korzystać z pomocy komorników.

Małgorzata Froń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.