Połączenie uczelni jest już przesądzone

Czytaj dalej
Fot. PWSZ
Marek Białowąs

Połączenie uczelni jest już przesądzone

Marek Białowąs

Informacja, na którą najbardziej czekają tegoroczni maturzyści brzmi następująco: w tegorocznej rekrutacji nic nie ulega zmianie!

Jak poinformowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie - to już pewne, że 1 września uczelnia ta i Uniwersytet Zielonogórski staną się jednym organizmem. W wyniku połączenia PWSZ zostanie wydziałem zamiejscowym w Sulechowie Uniwersytetu Zielonogórskiego, a studenci PWSZ będą studentami UZ.

- Podczas wizyty w Zielonej Górze ministra Jarosława Gowina, gdy wręczono mu wniosek o połączenie uczelni, powiedział on, że decyzja w tej sprawie jest oczywista. Uczelnie łączą siły, a zyskają na tym głównie studenci, bo … duży może więcej - mówi Agnieszka Lednik Stachowska, rzecznik prasowa PWSZ. - Wydział zamiejscowy w Sulechowie Uniwersytetu Zielonogórskiego nadal będzie oferował dotychczasowy profil kształcenia. Po uzyskaniu licencjatu studenci z byłej PWSZ będą mogli podjąć, niejako z automatu, studia uzupełniające II stopnia, a później jeśli zechcą … studia doktoranckie. Tej możliwości nie mieli wcześniej na swej macierzystej uczelni.

Współpraca z biznesem jest dla obu uczelni niezmiernie ważna. Dlatego oferta kierowana do małych i całkiem dużych przedsiębiorstw będzie bogatsza aniżeli do tej pory. Moc połączenia obu uczelni da impuls do rozwoju większego UZ. To także większy potencjał badawczy i dydaktyczny oraz większa liczba kierunków kształcenia.

Co może się zmienić? Studenci z Sulechowa pozostaną na miejscu. Będą mieć zajęcia z tymi samymi wykładowcami, będą korzystać ze swojej biblioteki i spać w znajomych sulechowskich akademikach. Tylko w salach wykładowych, laboratoriach i na korytarzach będzie tłoczniej. Pojawią się w nich studenci Uniwersytetu. Ponadto absolwenci z Sulechowa otrzymają dyplomy UZ.
- Na nowy rok akademicki będzie już wspólna rekrutacja. Jest już nawet wspólna strona internetowa obu uczelni. W Sulechowie zostają kierunki, który dziś są obecne. Uniwersytet nie będzie ich powielał. Czekamy też na decyzję o utworzeniu może dwóch nowych kierunków. Jest to nowoczesny handel i dietoterapia - powiedziała A. Lednik - Stachowska.

Przypominamy, że 11 kwietnia br. senat PWSZ w Sulechowie jednogłośnie przyjął uchwałę, w której pozytywnie zaopiniował wniosek połączenia uczelni z Uniwersytetem Zielonogórskim. Tuż po świętach wniosek w tej sprawie otrzymał wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego J. Gowin.

Ten pośpiech to efekt szykowanej przez resort nauki nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, która ma faworyzować duże uczelnie kosztem małych. Po połączeniu ministerstwo oferuje uczelni w pierwszym roku po połączeniu o 3 proc. większą dotację. I wysoką pulę pieniędzy przez kolejne 5 lat.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.