Marek Weckwerth

Policjantów przysypały teraz mandaty... od strażników

Strażnicy gminni i miejscy nie mogą już używać fotoradarów. Niezakończone postępowania przesyłają teraz do policji Fot. Andrzej Muszyński Strażnicy gminni i miejscy nie mogą już używać fotoradarów. Niezakończone postępowania przesyłają teraz do policji
Marek Weckwerth

Już 10 600 niezakończonych spraw przekazały lub wkrótce przekażą kujawsko-pomorskiej policji straże gminne i miejskie.

Chodzi o sprawy związane z kontrolami prędkości za pomocą mobilnych fotoradarów, którymi strażnicy mogli się posługiwać tylko do końca ubiegłego roku. - Zdecydowaną większość spraw, bo aż 7 tysięcy, przekaże nam Straż Gminna w Kęsowie - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. - Nie wygląda to różowo. Życzylibyśmy sobie, by te dokumenty były uporządkowane, ale te już przekazane nie są. Co gorsza, z tą służbą w Kęsowie nie można nawet rozmawiać, bo... została zlikwidowana.

Gdy Sejm poprzedniej kadencji odebrał strażnikom prawo do kontroli prędkości pojazdów, władza samorządowa w Kęso- wie rozwiązała swoją straż. Dwudziestoosobowa załoga otrzymała wypowiedzenia. Tak samo uczyniono w Żninie, gdzie pracę straciło pięciu strażników, czyli wszyscy.

Straż zlikwidowano też w gminie Płużnica (3,5 etatu), a w innych były cięcia etatów lub przesunięcia na inne stanowiska.

Formacja w Kęsowie od lat była najbardziej aktywna w naszym regionie i w całym kraju - co roku przynosiła budżetowi gminnemu ok. 4 mln zł.

- Nie zgodzę się z opinią, że dokumenty przekazywane policji nie są uporządkowane. Przygotowujemy je zgodnie z zaleceniem kierownictwa Komendy Powiatowej Policji w Tucholi i nie mamy sygnałów, by coś było nie tak - wyjaśnia Radosław Januszewski, wójt gminy Kęsowo. - Od 1 lutego, dzięki wsparciu Powiatowego Urzędu Pracy w Tucholi, otrzymaliśmy możliwość zorganizowania dodatkowych etatów do obsługi zaległych spraw mandatowych i ta praca idzie coraz lepiej. Wcześniej nie mogliśmy tak skutecznie finalizować spraw, bo 22 stanowiska urzędnicze w gminie to za mało. Nie mogliśmy zaniedbywać bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem urzędu, obsługą mieszkańców.

Wójt dodaje, że teraz dokumentacja mandatowa jest przesyłana do policji dwa razy w tygodniu. Przekazano już około 2 tys. dokumentów, a docelowo będzie ich 7 tysięcy. Zdaniem wójta jest tego tak dużo m.in. dlatego, że wielu kierowców, wiedząc, że strażnicy stracą prawo używania fotoradarów, nie odpowiadało na ich wezwania i sprawy się przeciągały.

Policja została zobowiązana przez ministra spraw wewnętrznych do przejęcia niezakończonych spraw o wykroczenia ujawnione przez fotoradary samorządowe.

- Komendzie Miejskiej Policji przekazaliśmy 750 spraw, tych które uznaliśmy za uporządkowane. Z fotoradarów przestaliśmy korzystać już 15 listopada ubiegłego roku - mówi Jan Przeczewski, komendant Straży Miejskiej w Grudziądzu. - 400 spraw dotyczy wystawionych mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości, a 350 to kwestie do wyjaśnienia, dotyczące spraw ciągnących się co najmniej 180 dni. Jeśli policja znajdzie podstawy do nałożenia mandatu, to skierowane będą do sądu.

- Policji przekazaliśmy tylko 212 spraw- wylicza Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy, największej w regionie.

W 2015 roku wszystkie służby mundurowe w Kujawsko-Pomorskiem wystawiły prawie 324 tys. mandatów karnych o wartości 40,5 mln zł. Nie ma jeszcze danych, jak dużo wystawili sami strażnicy.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.