Marcin Zasada

Polityka spójności metropolii: biedniejsze gminy zasługują na więcej więc dostaną 60 mln zł

Metropolia Fot. 123rf Metropolia
Marcin Zasada

60 mln zł dla miast z funduszu solidarności Górnośląsko-zagłębiowskiej Metropolii. Co najmniej 60 mln zł zainwestują nasze miasta w przedsięwzięcia o znaczeniu metropolitalnym. Trwają uzgodnienia dotyczące podziału pieniędzy z funduszu solidarności - pierwszego projektu budowania polityki spójności w aglomeracji.

Polityka spójności, czyli, najprościej: systemowe wspieranie słabszych, mniejszych i biedniejszych, w zamyśle miała być jednym z wyzwań Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W samym jej centrum są bowiem obszary o ogromnych dysproporcjach rozwojowych - Bytom i Gliwice, Mysłowice i Tychy, Świętochłowice i Katowice.

W pierwszym budżecie G-ZM zapisano 100 mln zł na fundusz solidarności. Ostatecznie, w tym roku samorządy będą mogły wydać co najmniej 60 mln zł. Pozostałe 40 mln jest traktowane jako rezerwa, jeśli podczas planowania pojawi się więcej projektów priorytetowych. Pieniądze zostały po równo, po 12 mln zł, rozdysponowane pomiędzy 5 podregionów metropolii i na tym poziomie będą podzielone na poszczególne gminy.

- To wsparcie dla biedniejszych i słabszych gmin, by się mogły zbliżać standardem usług oferowanych mieszkańcom do swoich bogatszych sąsiadów - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu metropolii.

Bogatsi sąsiedzi zrezygnowali solidarnie z udziału w podziale pieniędzy. Taką decyzję podjęły m.in. Katowice, Gliwice, Zabrze i Tychy.

- Po to utworzyliśmy ten fundusz, by korzystały z niego wyłącznie gminy, które mają gorszą sytuację finansową i duże potrzeby rozwojowe. Chodzi o wyrównywanie szans w całej metropolii - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Siłą metropolii jest współpraca - dlatego mam nadzieję, że inne gminy dobrze i wspólnie wykorzystają pieniądze.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.