Położne z Poznania nie tylko zachęcają, by karmić piersią. Same też to robią! Trwa Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Czytaj dalej
Fot. Marta Woźna - www.paniwoznafotografia.pl
Nicole Młodziejewska

Położne z Poznania nie tylko zachęcają, by karmić piersią. Same też to robią! Trwa Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Nicole Młodziejewska

11 położnych z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu uruchomiło akcję „Historie Porodowe”, której celem jest promowanie karmienia piersią. O tym, dlaczego to takie ważne mówi Agnieszka Nowak, położna i jedna z organizatorek.

W dniach 1-7 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Dlaczego jest to temat, który trzeba wciąż nagłaśniać? Przecież wydaje się on zupełnie naturalny.
Tak, temat jest naturalny, jednak na początku XX wieku stał on się niemodny i dopiero teraz wraca w naszej świadomości jako coś normalnego. Nie zawsze każda mama chce karmić piersią, oczywiście, jesteśmy osobami dorosłymi i sami podejmujemy decyzje, ale warto by było po prostu poznać korzyści, które za sobą niesie karmienie piersią, żeby ta decyzja była świadoma. Droga laktacyjna często nie zawsze jest łatwa, dlatego dobrze wiedzieć, gdzie można szukać w takich sytuacjach pomocy.

Dlatego właśnie 11 położnych zdecydowało się ruszyć ze specjalną akcją. Na czym dokładnie ona polega i jaki jest jej cel?
Akcję „Położna nie tylko zachęca do karmienia piersią ale sama w ten sposób karmi swoje dziecko” prowadzimy na Instagramie @historie_porodowe. Każda z 11 dziewczyn przekazuje tam w formie postów cząstkę swojej wiedzy. Mówimy o zaletach wynikających z karmienia piersią, ale również poruszamy kwestie roli społeczeństwa i sytuacji, w których kobiety karmiące nierzadko się znajdują. Oprócz tego prowadzimy live’y, m.in. z położną środowiskową, a także odpowiadamy na zadawane pytania. Akcja zakończy się filmikiem z fotografiami naszych obserwujących mam, które cały czas nadsyłają nam swoje zdjęcia. Wisienką na torcie będzie odcinek podcastu Historie Porodowe pod tytułem "Płynne złoto". Historia niesamowitej mamy, która odciągała mleko dla swojej maleńkiej Wandzi urodzonej w 29tc oraz przekazała ponad 100 butelek dla innych dzieci urodzonych przedwcześnie.

W ramach akcji ukazała się też sesja fotograficzna, w której udział wzięła każda z 11 położnych wraz ze swoimi dziećmi. Zdjęcia przedstawiają po prostu karmienie piersią. Czy w ten sposób próbujecie przekonać innych, że jest to zupełnie naturalna rzecz? W końcu znamy historie stygmatyzacji kobiet karmiących w przestrzeni publicznej.
Owszem. Tymi zdjęciami chcemy oswoić społeczeństwo z widokiem mamy karmiącej, bo faktycznie czasami jeszcze kobiety spotykają się z niewłaściwymi komentarzami na ten temat. Przed aparatem stanęło 11 położnych, chcemy pokazać że jesteśmy też mamami. Często w pracy spotykamy się z głosami „a, bo pani łatwo tak powiedzieć”. Ale my same postępujemy w taki sam sposób, w jaki doradzamy innym. Za każdą z tych 11 kobiet kryje się jakaś historia. Napotkałyśmy na swojej mlecznej drodze różne trudności. Ja sama była u doradcy laktacyjnego, a jedna z koleżanek walczyła o laktację z wieloma specjalistami przez 6 tygodni. Wspierajmy kobiety karmiące piersią, wynika z niego mnóstwo korzyści.

To jakie ona są?
Korzyści są dwojakie – i dla dziecka, i dla samej karmiącej. Należy pamiętać, że mleko mamy jest substancją najlepiej dostosowaną do potrzeb dziecka. Jest substancją aktywną, a więc zmienia się, dostosowując się do dziecka. Z mlekiem matki przekazujemy przeciwciała, które chronią dziecko przed zachorowaniem, ale także łagodzą przebieg ewentualnej chorby. Jeżeli chodzi o kobiety, to karmienie piersią pomaga już po samym porodzie w szybszym powrocie do zdrowia, ponieważ wpływa na obkurczanie się macicy, przez co regulowane jest krwawienie. Co więcej zmniejsza również występowanie nowotworów, cukrzycy czy otyłości, a także depresji, bo w czasie karmienia wytwarzana jest oksytocyna, czyli hormon szczęścia.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Nicole Młodziejewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.