Polskie krajowe stoisko po raz pierwszy na największych targach elektroniki na świecie.

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin

Polskie krajowe stoisko po raz pierwszy na największych targach elektroniki na świecie.

Wojciech Rogacin

Krajowe stoisko polskich firm pojawiło się po raz pierwszy w historii największych na świecie targów elektroniki CES, odbywających się w Las Vegas. Polacy

Odbywające się co roku na początku stycznia targi Consumers Electronic Show w Las Vegas, to - jak mówią sami organizatorzy - największa globalna scena innowacji technologicznych, do jakich dochodzi we wszystkich krajach świata. I nie ma w tym cienia przesady. W tym roku pomiędzy 9 a 12 stycznia targi ma odwiedzić ponad 130 tysięcy osób, jak wynika z procesu rejestracji użytkowników. Ponad 4 tysiące firm i ponad 1200 startupów prezentuje tam to, co nowego wytworzyły w ostatnim czasie w przeróżnych dziedzinach - od elektroniki użytkowej, motoryzacji, dziedziny zdrowia, energetyki, bezpieczeństwa itd.

Obok wszystkich globalnych marek, które przywożą tu swoje najnowsze wynalazki - np. Samsung pokazał prototypy ekranów telewizyjnych mikro LED nowego typu, które gdyby dziś weszły na rynek, kosztowałyby 500 tys. dolarów - wystawiają się małe firmy i startupy. To wśród nich często potężni rynkowi gracze szukają partnerów i nowych pomysłów.

W tym roku po raz pierwszy na CES w Las Vegas Polska Agencja Inwestycji i Handlu zorganizowała wspólne stoisko dla dziesięciu polskich firm wyselekcjonowanych w drodze przeglądu ich ofert. - Było mnóstwo przygotowań, ale cieszymy się, że mogliśmy pomóc polskim firmom znaleźć się na tych największych targach na świecie - mówi Paulina Mięczkowska-Licon z PAIH.

Wśród firm, które obecne są na stoisku znalazły się: LARS Lightning z Warszawy, która pokazuje Inteligentny system zarządzania oświetleniem, Goodylabs z Łodzi - prototyp urządzenia, które pozwala wirtualnie przymierzać ubrania, SEEDIA z Krakowa, która pokazuje urządzenia wspierające tworzenie zielonych miast, DroneHub z Mielca, która pokazuje systemy baz i dronów, mogące zbierać dane z ogromnych obszarów, OnEvo z Warszawy z interaktywnymi podłogami do edukacji i rehabilitacji, Saule z Wrocławia z drukowanymi ogniwami solarnymi do użytku wewnątrz pomieszczeń, Sydron z Rzeszowa - który zamerza wypuścić na rynek pierwszą polską taksówkę powietrzną, czy MyScreen z Gorzowa Wielkopolskiego, która przywiozła nowoczesne syhstemy ochrony ekranów urządzeń elektronicznych.

Na targach jest także polska firma Vasco z Krakowa, światowy lider w produkcji elektronicznych tłumaczy. Vasco jednak prezentuje swoje produkty na samodzielnym stoisku. Pozostałych firm raczej nie byłoby stać na to, by się wystawić w Las Vegas. Koszt zorganizowania takiego stoiska przekracza 100 tysięcy dolarów, a do tego trzeba przecież doliczyć koszty podróży dla wielu osób, transportu, pobytu.

- To stoisko jest wielkim wsparciem dla tych firm ze strony państwa - mówił mi Adam Krzywosądzki, zastępca ambasadora RP w USA. - Po raz pierwszy mamy takie krajowe stoisko, mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie ono się powiększać. Nasze firmy pokazują tu naprawdę świetne produkty - dodał.

Jak mówili mi polscy wystawcy po pierwszym dniu targów, zainteresowanie ze strony potencjalnych partnerów jest duże. - Mieliśmy już konkretne rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Umówiliśmy się na doprecyzowywanie dalszych szczegółów po targach - mówi Denys Minakov z firmy Sydron. Minakow pochodzi z Ukrainy, a od 15 lat mieszka w Polsce. Jako obywatel Polski prowadzi tę firmę i dodaje, że jego taksówka powietrzna to całkowicie polski produkt, choć wykorzystuje doświadczenie ukraińskich ekspertów z dziedziny awiacji.

Wszyscy wystawcy z Polski, z którymi rozmawialiśmy liczą również na podbicie rynku amerykańskiego, albo umocnienie się na nim, tak jak Vasco, obecne w USA od 4 lat. - Już dziś jesteśmy liderem w skali globalnej jeśli chodzi o sprzedaż translatorów. W USA jest silna konkurencja ze strony chińskich producentów i te targi służą między innymi umocnieniu naszej pozycji na tym rynku - mówi Maciej Góralski, prezes Vasco.

Z kolei Piotr Hołubowicz z Seedia mówi, że rozwiązania jego firmy dla ekologicznych miast są dziś bardzo na czasie i przeprowadził już wiele rozmów z osobami z całego świata obecnymi na CES.

Targi CES w Las Vegas potrwają do piątku 12 stycznia.

Wojciech Rogacin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.