Pomagają podjąć decyzję o przejściu na emeryturę

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Marta Danielewicz

Pomagają podjąć decyzję o przejściu na emeryturę

Marta Danielewicz

Tylko w poznańskich oddziałach ZUS doradcy emerytalni jednego dnia pomogli 400 osobom. Udzielają informacji klientom i obliczają prognozowaną wysokość emerytury.

W oddziale ZUS przy ulicy Dąbrowskiego w Poznaniu doradcy emerytalni we wtorek o godzinie 12 obsłużyli już prawie 70 osób. Ci, którzy mają szansę według nowych przepisów przejść jeszcze w tym roku na emeryturę, chcą wiedzieć, czy im się to opłaca.

- W październiku skończę 65 lat. Chciałem wiedzieć, czy jest sens pracować jeszcze do sierpnia przyszłego roku, czy od razu iść na emeryturę. Doradca emerytalny to świetna usługa. Obliczył, ile wyniesie moje emerytura i jakie rozwiązanie bardziej mi się opłaca

- mówi Feliks Ćwiertnia, który przepracował już 48 lat, jest magazynierem.

Od poniedziałku 3 lipca, w każdym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce pojawili się doradcy emerytalni. Ich rolą jest wyjaśnienie przyszłym emerytom, od czego zależy wysokość ich emerytury. Pomagają także wypełniać wnioski i formularze, sprawdzają dokumentację dołączoną do wniosków. W ten sposób ZUS przygotowuje się do zmian obiecywanych przez rząd, które mają wejść w życie 1 października. Przywrócony zostanie poprzedni wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

- Przede wszystkim jednak doradca obliczy przy użyciu specjalnego narzędzia, jakim jest kalkulator emerytalny, prognozowaną wysokość emerytury. Wyliczenia na kalkulatorze dotyczyć mogą różnych okresów zakończenia aktywności zawodowej. Obliczyć będzie można prognozowaną wysokość świadczenia w chwili uzyskania powszechnego wieku emerytalnego, ale także sprawdzić jaka byłaby ta wysokość, gdybyśmy zdecydowali się pracować dłużej - tłumaczy Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS.

PiS chce jednocześnie zachęcić, by na emeryturę przechodzić później. Dlatego też schemat obliczania emerytury jest tak skonstruowany, że im później przechodzi się na emeryturę, tym powinna być ona wyższa.

- Mam już 63 lata, na szczęście udało mi się załapać i przeszłam wcześniej na emeryturę. Chciałabym jednak sprawdzić, czy mam możliwość jej podwyższenia, ze względu na pracę w szkodliwych warunkach. Dlatego też chcę spotkać się z doradcą emerytalnym. Może coś mi podpowie - mówi pani Wanda, która całe życie pracowała jako nauczycielka.

W pierwszym dniu działania doradców emerytalnych, w placówkach ZUS na terenie Wielkopolski doradcy obsłużyli ponad 1500 osób, a prawie 600 osobom wyliczono, przy użyciu kalkulatora emerytalnego, prognozowaną wysokość emerytury w kilku wariantach. Tylko w trzech poznańskich placówkach, przy ul. Dąbrowskiego, ul. Fabrycznej i ul. Starołęckiej, doradcy udzielili informacji prawie 400 osobom, a prawie 300 obliczyli prognozowaną emeryturę.

- Dlatego zachęcamy, by na spotkanie z doradcą emerytalnym zaplanować sobie wcześniej i umówić się na wizytę poprzez Platformę Usług Elektronicznych

- proponuje Marlena Nowicka, rzeczniczka ZUS.

Jak umówić się na spotkanie z doradcą emerytalnym?

W placówkach ZUS w całej Polsce pojawili się doradcy emerytalni. Jest ich 595. Aby spotkać się z doradcą emerytalnym, należy przyjść na salę informacyjną ZUS, na dyspenserze/biletomacie wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie wybrać usługę „Doradca emerytalny”. Posiadacze profili na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS mogą zamówić obsługę u doradcy na konkretny dzień i godzinę.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.