Edyta Hanszke

Ponad 16 tys. emerytów dorabia w województwie opolskim. Jedni muszą, drudzy chcą

Wielu seniorów zdecydowało się na emeryturę, ale dalej czują się na siłach, by pracować i dorabiać. Wielu seniorów zdecydowało się na emeryturę, ale dalej czują się na siłach, by pracować i dorabiać.
Edyta Hanszke

W naszym regionie dorabia 16,2 tys. seniorów. To 11,5 proc. spośród pobierających emerytury. Przez 4 lata liczba łączących pracę ze świadczeniem z ZUS wzrosła o 30 proc.

- W naszym regionie, średnio na 1000 osób pobierających emeryturę, dorabia 115. Najwięcej aktywnych zawodowo seniorów mieszka w województwie wielkopolskim - 154 osoby na 1000 emerytów i w mazowieckim - 153. Najmniej aktywni są świadczeniobiorcy z podkarpackiego i świętokrzyskiego - odpowiednio 82 i 95 - wylicza Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W kraju odsetek pracujących emerytów jest wyższy niż w regionie - na koniec 2018 r. było ich 747,2 tys., tj. 13,1 proc. spośród pobierających emeryturę z ZUS.

Pracujący emeryci zasilają NFZ odprowadzając obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pracując mają też możliwość podwyższenia świadczeń, bo odprowadzają do ZUS składki emerytalne i rentowe.

- Najwięcej, bo prawie 15 proc. opolskich emerytów dorabia w handlu hurtowym i detalicznym, w co wlicza się również naprawę pojazdów - podaje Sebastian Szczurek. - Sporo osób udziela się w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (12,6 proc.), w przetwórstwie przemysłowym (11,9 proc.) oraz w usługach ochrony mienia i administrowania (9 proc.) Informatyka i komunikacja oraz działalność związana z rozrywką, kulturą i rekreacją to najmniej popularne branże wśród pracujących emerytów (1-2 proc.) emerytów.

Większość, bo 56 proc. pracujących emerytów, to kobiety. Najpewniej ma to związek z wysokością świadczeń - średnia emerytura kobiety jest niższa od świadczenia mężczyzny o ponad 1000 zł brutto.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.