Poseł pyta o pieniądze dla szkół w czasie pandemii. Potrzeba ich więcej

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Poseł pyta o pieniądze dla szkół w czasie pandemii. Potrzeba ich więcej

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Czy będą dodatkowe pieniądze dla szkół w regionie w związku z pandemią? Czy nauczyciele otrzymają komputery w razie powrotu do nauczania zdalnego i jaką pulę placówki dostaną na zakup środków czystości oraz do dezynfekcji? - te pytania skierował poseł Krzysztof Gackowski do ministra edukacji.

Krzysztof Gackowski, poseł Lewicy podczas środowej konferencji prasowej w Bydgoszczy poinformował o złożeniu 20 interpelacji w sprawie szkół z regionu, m.in. szkół podstawowych w Barcinie.

Samorządy dokładają

Poseł przypomina o konieczności dokładania przez samorządy olbrzymich kwot do wydatków na oświatę podkreślając, że z powodu epidemii COVID-19 do kasy gmin trafi znacznie mniej pieniędzy z tytułu podatków i opłat (w przypadku Barcina o około 40 proc. mniej). „Sytuacja finansowa w jednostkach samorządu terytorialnego może jeszcze bardziej skomplikować się w związku z przewidywaną drugą falą pandemii” – podkreśla poseł. Przypomniał, że jedna z bydgoskich szkół – SP 47 – już jest zamknięta w związku z przypadkiem zarażenia koronawirusem, a rok szkolny dopiero się rozpoczął.

Mimo trudnej sytuacji finansowej gmin szkoły muszą organizować zajęcia w warunkach epidemii. Stąd też pytania posła o zapewnienie dodatkowych środków dla szkół podstawowych w regionie na tel cel. „Czy ministerstwo przygotowuje plany kryzysowe w sytuacji zachorowań pojedynczych uczniów lub nauczycieli szkół podstawowych?” - pyta również Krzysztof Gackowski. Oczekuje od ministra edukacji także informacji w sprawie możliwości przekazania nauczycielom tych placówek sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem w razie powrotu do nauczania zdalnego oraz zapewnienia środków na zapłacenie im za dodatkową pracę w takiej sytuacji.

Pismo do kuratorium

W interpelacjach poruszona została też kwestia przekazania pieniędzy na zakup dodatkowych środków czystości i do dezynfekcji.
Interpelacje, skierowane do ministra edukacji, zostaną przesłane też do burmistrzów, prezydentów i radnych miejscowości, w których dana placówka się znajduje.

Poseł Gackowski zwrócił się też do Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy z pytaniem o możliwość spotkania i rozmowy na temat bezpieczeństwa i przygotowania szkół do pracy w czasie epidemii, zwłaszcza, że druga fala choroby nie jest wykluczona.

Oprócz tematów związanych z edukacją na konferencji poruszono też temat zapowiadanych zwolnień w administracji, zwłaszcza w rolnictwie. Poseł wystosował w tej sprawie interpelację skierowaną do ministra rolnictwa.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.