Powstaje film o Lutku Pińczuku, legendarnym gospodarzu schroniska "Chatka Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Robert Góral Żurakowski
Ewa Gorczyca

Powstaje film o Lutku Pińczuku, legendarnym gospodarzu schroniska "Chatka Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca

Lutek - legenda Bieszczadów - taki będzie tytuł pełnometrażowego filmu, który opowie historię Ludwika Pińczuka, wieloletniego gospodarza schroniska na Połoninie Wetlińskiej, jednego z najsłynniejszych miejsc w Bieszczadach.

Jak zapowiadają inicjatorzy i realizatorzy przedsięwzięcia - film pokaże człowieka, jego poświęcenie i historię jaką po sobie zostawia a przede wszystkim wpływ jaki odcisnęły na nim Bieszczady. Dzięki temu, że wszystko działo się w terenie dzikim i trudno dostępnym, widz będzie mógł docenić znaczenie i wagę dzieła Lutka. - Jedno jest pewne - Ludwik Pińczuk jest postacią, o której można napisać wiele scenariuszy. Film jednak ma być dokumentem o człowieku prawdziwym - podkreślają.

Reżyserami dokumentu są Robert Żurakowski i Małgorzata Mielcarek. Mają już w w swoim dorobku produkcję trzech filmów dokumentalnych o tematyce górskiej, w tym wielokrotnie nagradzanego obrazu o słynnym taterniku i ratowniku górskim, Piotrze Malinowskim. Do swojego pomysłu przekonali Fundację SOS na ratunek, związaną z Bieszczadzką Grupą GOPR.

- Realizacja tego filmu bardzo dobrze wpisuje się w ideę naszego działania - mówi Jan Balicki, wiceprezes fundacji. - Poza tym to ostatni moment, by taki film powstał, teraz, gdy jego bohater może w nim wystąpić, osobiście opowiedzieć o swoim życiu. Także dla tego, że "Chatka Puchatka" w takiej formie, jak do tej pory, wkrótce przestanie istnieć. Chcemy zachować pamięć o tym miejscu, kultowym w Bieszczadach. Dla tych, którzy tu bywali, i dla przyszłych pokoleń.

Lutek Pińczuk urodził się w Bośni w rodzinie o polskich korzeniach. W 1946 roku wrócił z ojcem i sześciorgiem rodzeństwa do Polski na Dolny Śląsk. Bieszczady odkrył w latach 50. Przypadkowy wyjazd zaowocował miłością na całe życie. Początki były trudne, imał się różnych zajęć.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Dwa lata temu Lutek (dziś ponad 80-letni) opuścił połoninę i zamieszkał w domu, który zbudował w Wetlinie. Jak odniósł się do pomysłu na film?"

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Gorczyca

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.