Julita Januszkiewicz

Powstała o niej książka. Poznaj niezwykłe dzieje ulicy Świętojańskiej

Powstała o niej książka. Poznaj niezwykłe dzieje ulicy Świętojańskiej
Julita Januszkiewicz

Przed laty prosperowała tutaj fabryka Beckera. Mieszkali też wysoko sytuowani urzędnicy. Dzisiaj przy ulicy Świętojańskiej mieści się znane centrum handlowe. Dzieje ulicy odtworzył Wiesław Wróbel, białostocki historyk.

Świętojańska jest typową ulicą Białegostoku, a za jedyny jej wyróżnik na tle miasta wypada uznać zabytki, które się przy niej zachowały. Jest ich więcej, niż w innych częściach miasta - ocenia Wiesław Wróbel, autor książki „Świętojańska. Historia jednej ulicy”.

Jej dzieje sięgają czasów Branickich. W XVIII i pierwszej połowie XIX wieku istniał tylko jej odcinek od ul. Mickiewicza do ul. Warszawskiej. Tędy wjeżdżano do Białegostoku od strony Warszawy. Potem powstała druga część ulicy - od Mickiewicza do Skłodowskiej-Curie.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.