Marek Białowąs

Pozazdrościć takiej szkoły. Jubileusz 70-lecia szkoły podstawowej w Drzonkowie

Marek Białowąs

Jubileusz 70-lecia będzie wkrótce obchodzić miejscowa podstawówka. Dziś to nowoczesna placówka na europejskim poziomie.

Historia Publicznej Szkoły Podstawowej w Drzonkowie sięga 1945 roku. W tym okresie mieszkańcy wsi wraz z sołtysem Janem Strzępkiem rozpoczęli starania o powołanie nauczyciela, w celu jej uruchomienia. 8 października 1945 roku dzieci rozpoczęły naukę.

- Najnowsze dzieje szkoły sięgają 1993 r., kiedy to rozwiązano podstawówkę w Raculi, a uczniowie wraz z nauczycielami zostali przeniesieni do nowego budynku w Drzonkowie. W kwietniu 1994 r. oddano do użytku pierwsze skrzydło budynku - mówi dyrektorka placówki Jolanta Szlachetka. - W tym czasie kieruje placówką Mariusz Zalewski, późniejszy wójt gminy. To głównie jego zasługa, że powstała tak nowoczesna szkoła.

Gdy ukończono budowę drugiego skrzydła budynku, do nowego gmachu trafiły również dzieci z pięcioklasowej szkoły w Zatoniu, którą zlikwidowano.

- To było już w 1996 r. W tym czasie nastąpiła też rejonizacja szkół, dlatego też do nas zostają dowożeni uczniowie z Jaro-gniewic, Kiełpina i Barcikowic. Drzonkowska podstawówka była pełną ośmioklasową placówką, były też dwa oddziały przedszkolne - dodaje pedagog szkolny Anna Topolska. - Po reformie oświatowej w 2001 r. szkołę podzielono. W jednym skrzydle budynku jest gimnazjum w drugiej szkoła podstawowa.

W 2006 r. oddano do użytku nową halę sportową, które spełnia wszystkie kryteria nowoczesnego obiektu sportowego. Przystosowana dla osób niepełnosprawnych, składa się z pełnowymiarowej sali gimnastycznej, trzech mniejszych salek: siłowni, salki rehabilitacyjnej oraz salki fitness i zaplecza. Dzięki specjalnym ruchomym kotarom z sali mogą korzystać równolegle trzy grupy na raz. Tuż obok sali gimnastycznej znajduje się nowo oddany do użytku kompleks boisk sportowych oraz skate park.

Szkoła w Drzonkowie może być wzorem dla wszystkich placówek w kraju.

Dzięki tym obiektom młodzież ma do dyspozycji imponującą infrastrukturę sportową. Szkoła wychowuje przyszłych sportowców z pięcioboju nowoczesnego i tenisa stołowego. Jednym z nich był m.in. Lucjan Błaszczyk, wielokrotny mistrz Polski w tenisie stołowym czy znany pięcioboista Michał Bajan.

W dniach od 18 - 23 kwietnia odbędą się obchody 70-lecia placówki.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.