Poznań na szarym końcu w kraju pod względem jakości życia. Ekspert: Miasto w ostatnim czasie popadło w stagnację

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Monika Kaczyńska

Poznań na szarym końcu w kraju pod względem jakości życia. Ekspert: Miasto w ostatnim czasie popadło w stagnację

Monika Kaczyńska

Poznań zajmuje 98. miejsce pod względem jakości życia w Polsce. Na liście znalazło się 100 miast. Znacznie wyżej od stolicy Wielkopolski uplasowały się Kalisz, Ostrów, Konin czy Leszno. Gorzej od Poznania wypadły Nowy Sącz i Gniezno. Klub Jagielloński przygotował raport oceniający potencjał polskich metropolii.

Jakość życia była jednym z aspektów życia w miastach i ich tzw. obszarach funkcjonalnych ocenianych przez ekspertów Klubu Jagiellońskiego w raporcie „Uciekające metropolie”.

W pozostałych, takich jak gospodarka, wiedza i innowacje, oraz tzw. usieciowienie, a także w ocenie łącznej ranking wygląda już inaczej.

W kategorii wiedza i innowacje wielkopolskie miasta zajmują następujące lokaty:

Gdy chodzi o jakość życia, ranking przedstawia się następująco:

W zestawieniu zbiorczym wielkopolskie miasta zajmują następujące miejsca:

Ale 16. miejsce Poznania w ocenie zbiorczej to też raczej nie pozycja na miarę ambicji. - Trzeba zwrócić uwagę na dwie sprawy - mówi prof. Ryszard Cichocki, socjolog z UAM.

- Po pierwsze raport nie mówi o jakości życia jako takiej, ale o zmianie jaka nastąpiła w latach 2004- 2018. Kolejna sprawa to wskaźniki jakości życia. W badaniach, które prowadzę stosuję ich około 200, w tym także około 30 subiektywnych. Tu jest ich zaledwie kilka.

Nie oznacza to jednak, że raport Klubu Jagiellońskiego można między bajki włożyć. - Faktem jest, że w porównaniu z innymi miastami Poznań startował w 2004 roku z bardzo wysokiego poziomu, więc o skok rozwojowy trudniej - mówi prof. Cichocki. - Faktem jest również i to, że w ostatnim czasie popadł w stagnację. Z moich badań wynika, że daje się zauważyć pewien spadek jakości życia, ale wielkiego dramatu nie ma. Inna sprawa, że jeśli stagnacja potrwa, stopniowo doprowadzi do obniżenia jakości życia.

Podobnego zdania jest Lech Mergler, aktywista miejski.

- Jakie wskaźniki, taki wynik - mówi.

- Można przypuszczać, że, gdy chodzi na przykład o zieleń, gdyby brać pod uwagę nie zmianę, a obszar terenów zielonych na mieszkańca, wynik byłby inny. Tym nie mniej uważam, że warto się temu rankingowi przyjrzeć i wyciągnąć z niego wnioski.

Według raportu pod względem jakości życia dobrze wypadł Konin. W rankingu zajmuje 3. miejsce w kraju.

Monika Kaczyńska

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Michał Dziarmaga

Skoro jest tak źle to skąd taka hossa na rynku nieruchomości i nieprzyzwoicie wysokie ceny mieszkań i działek?

Ramonpol

Poznań popadł w stagnację, ale Jaskowiak bryluje na salonach władzy w Warszawie. Bardzo kiepski prezydent

Gall Anonim

Niestety ale muszę się z tym raportem zgodzić i znów niestety ale to Plac Kolegiacki walnie przyczynia się do takiej pozycji a nie innej. O ile w przypadku większości wskaźników nie zależących od włodarzy miasta Poznań jest wysoko w rankingu to w przypadku tych która zależą od władz miasta jest źle lub bardzo źle. O ile ekipa Grobelnego odgrywała rolę technokratów nie zważających na społeczeństwo to ekipa Jaśkowiaka to cwane gapy z gębami pełnymi frazesów. Co do cou widać jednak pewną ciągłość, ba! nawet teraz niektóre procesy gwałtownie przyspieszyły, na przykład ta wzmiankowana zieleń -nie przypuszczam aby mieszkańcy Antoninka, Strzeszyna czy Marcelina przypominali sobie taką wycinkę drzew jak za Jaśkowiaka. Wystarczy zastanowić się co się stanie z drewnem (podpowiadam - nie pójdzie na meble czy klepkę podłogową). Ato podobno prezydent który podobno walczy ze smogiem (za który znów Poznań dostał tyle punktów co kot napłakał). "Podobno" to słowo-klucz. Ale gadać o tym w mediach potrafi!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.