(SZCZ)

Prawdziwa lub sztuczna - choinka musi być! Na rynku jest duży wybór

Popularnym  miejscem  zakupu choinek  w Inowrocławiu jest Targowisko Miejskie przy ul. Przypadek. Fot. Jan Szczutkowski Popularnym miejscem zakupu choinek w Inowrocławiu jest Targowisko Miejskie przy ul. Przypadek.
(SZCZ)

Jedni preferują drzewka prawdziwe, inni ich imitacje ze sztucznego tworzywa. Ceny choinek wahają się od 20 do nawet 160 zł.

Choć zwyczaj ubierania choinek rozpowszechnił się dopiero około 200 lat temu, dziś chyba nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez przystrojonego drzewka.

Święta bez choinki? Niemożliwe!

- wyznaje Mieczysław Szczygieł, nasz czytelnik z podinowrocławskiego Kłopotu, który już zakupił piękny świerk.

Drzewko na wiele lat

Drzewka naturalne można kupić w nadleśnictwach, a na placach targowych i marketach oferta handlowa jest również poszerzona o plastikowe choinki, imitujące świerk, sosnę i jodłę. Te ostatnie od ośmiu lat produkuje Tomasz Orłowski z Inowrocławia. Sztuczne choinki w przeciwieństwie do naturalnych są jednak drogie - od 55 do 160 zł. Ich dużą zaletą zaś jest jednak to, że mogą być wykorzystane przez wiele lat.

Przede wszystkim świerk

Większość z nas preferuje jednak drzewka naturalne. Jakie więc wybrać - jodłę czy świerk?

W naszej tradycji dominuje drzewko świerkowe. Jej największym atutem jest atrakcyjna cena oraz żywiczny zapach świerkowych igieł. Niestety, w mieszkaniu, gdy jest dość ciepło, igły szybko opadają.

- Dlatego, aby przedłużyć ich żywot, w naszej ofercie handlowej po raz pierwszy znalazły się choinki świerkowe w donicach - informuje inż. Stanisław Słomiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Gniewkowo. W tym nadleśnictwie cena choinki świerkowej od 1 do 1,5 m wynosi 20,91 zł brutto, a w donicy - 33,21 zł. Ceny choinek sosnowych są niższe o 50 proc.

Zdaniem inż. Słomińskiego, sprzedaż choinek ciętych nie uszczupli zasobów leśnych. One pochodzą bowiem z 7-hektarowej plantacji, znajdującej się na nieużytkach leśnych.

Sprzedaż choinek prowadzą również inne nadleśnictwa w naszym rejonie - w Miradzu i Gołąbkach. Dużą konkurencję dla nich stanowią prywatni właściciele plantacji. Nie zawsze więc leśnicy sprzedają w pełni swoją produkcję, mimo atrakcyjnej ceny. Na inowrocławskim Targowisku Miejskim duży świerk o pięknym kształcie kosztuje 80-100 zł.

Niektórzy kradną

Nie wszyscy nabywają choinki w sposób legalny. W okresie przedświątecznym nasilają się kradzieże drzewek i gałęzi świerkowych. Za to wykroczenie grozi mandat do 500 zł. Nie warto więc ryzykować. Tym bardziej, że np. w gniewkowskich lasach zaplanowano liczne patrole służby leśnej i policjantów. Monitorowane są również plantacje choinek, a także place targowe.

Autor: (SZCZ)

(SZCZ)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.