Prawdziwy wysyp kiermaszy. To będą kolorowe święta

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Renata Kudeł

Prawdziwy wysyp kiermaszy. To będą kolorowe święta

Renata Kudeł

Starsi i młodsi, z myślą o Bożym Narodzeniu, wzięli się za rękodzieło. Kiermasze organizowane są w szkołach, w centrum kultury.

Wczoraj w Miejskim Centrum Kulturalnym było tak świątecznie, jak tylko może być podczas bożonarodzeniowego kiermaszu rękodzieła. Prace od prawie pół roku powstawały w warsztacie terapii zajęciowej, w którym uczestniczą podopieczni powyżej szesnastego roku życia.

- Wykorzystywaliśmy różne techniki. Bazowaliśmy na pomysłowości, niedrogich materiałach - mówi Małgorzata Bonowicz z warsztatu terapii zajęciowej w Lipnie. - Dla naszych podopiecznych rękodzieło, szczególnie to związane z Bożym Narodzeniem, to ogromna frajda. Jednocześnie jest to sposób na zdobycie pieniędzy na dodatkowe warsztatowe atrakcje - na przykład wycieczkę.

Podczas kiermaszu sprzedawane są m.in. kartki świąteczne, które kupują pracownicy ratusza i wysyłają do różnych instytucji.

- W naszej szkole to już tradycja - mówi Jacek Góźdź, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3. - Im bliżej świąt, tym bardziej jest u nas... czerwono. W najbliższy piątek, przed mikołajkami, wszyscy przyjdą do szkoły w czerwonych strojach. Mikołajów będzie moc! W „trójce” tradycją jest też świąteczny kiermasz rękodzieła. - Każdy, kto ma do tego zacięcie - uczniowie, rodzice, nauczyciele - przygotowuje ciekawe projekty, niedrogie, ale wykonane z sercem - mówi dyrektor Góźdź.

Kiermasz w szkole zaplanowano na 8 bm. - Wcześniej będzie spotkanie z radą rodziców i to ona zadecyduje, na jaki cel zostaną wydane pieniądze z kiermaszu - mówi dyrektor. - To nie są duże pieniądze, ale na pewno można je wydać z pożytkiem dla uczniów - zapewnia. Jutro, 4 grudnia, pl. Dekerta opanują dzieci z lipnowskich szkół oraz przedszkoli.

- Będziemy wspólnie ubierać choinkę - zapowiada Renata Gołębiewska, sekretarz miasta. Ozdoby choinkowe są własnoręcznie wykonane przez dzieci. To warunek, aby mogły zawisnąć na drzewku! Licealiści to wciąż także dzieci! Dlatego w lipnowskim ogólniaku nie zabraknie pięknie przystrojonej choinki . Na pewno będą na niej ręcznie wykonane ozdoby. Ale to nie wszystkie przedświąteczne atrakcje. Licealiści przygotowują się do konkursu poświęconemu wigilijnemu jadłu oraz przygotowują jasełka.

Renata Kudeł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.