Prawko dla każdego. Od oszusta

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Marek Weckwerth

Prawko dla każdego. Od oszusta

Marek Weckwerth

W internecie oferowano za pieniądze „legalne” uprawnienia do kierowania pojazdami. Stronę udało się zablokować. Sprawą zajmie się policja.

Oferta zamieszczona na stronie internetowej miała być wybawieniem dla tych, którzy nie mogą w normalny sposób zdobyć prawa jazdy, bo - jak przekonywał oszust - egzaminatorzy celowo oblewają kursantów, ponieważ tylko chcą zarobić na nieszczęsnych obywatelach.

„Prowadzimy na co dzień szkołę jazdy dla chcących przystąpić do egzaminu państwowego oraz pracujemy w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego jako egzaminatorzy. Mamy możliwość pomocy w zdobyciu uprawnień do kierowania motocyklami, samochodami osobowymi, ciężarowymi, a także pasażerskimi. Prawo jazdy otrzymają Państwo zgodnie z zachowaniem wszelkich procedur”- zapewniał autor strony.

- To oczywiście oszustwo - przestrzega Paweł Prus, rzecznik prasowy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która zajmuje się drukiem imiennych praw jazdy dla kierowców. Przesyłane są one do właściwych urzędów komunikacji w całym kraju. Co ciekawe, na jednej ze stron oszuści wykorzystali fotografię zmarłego w 2013 r. prof. Michała Kuleszy, znanego prawnika, który był doradcą prezydenta RP do spraw samorządu terytorialnego i administracji. Zdjęcie podpisano innym nazwiskiem. Miał to być właściciel serwisu.

Rzekomy właściciel serwisu pisał na stronie:

„Sprzedajemy dokumenty od dłuższego czasu i mamy wiele zadowolonych klientów. Nie jesteśmy oszustami! Wręcz przeciwnie, jesteśmy tutaj, aby pomóc właśnie Tobie”.

Oszust obiecał załatwienie formalności za 500 zł, w tym wpisanie danych właściciela dokumentu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Nielegalną stronę internetową wychwycił monitoring Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Sprawę przekazano policji.

- To nawet nie była próba sfałszowania prawa jazdy, a chęć wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych potencjalnego klienta - uważa Paweł Prus. - I to jest chyba najgorsze, bo łatwo można sobie wyobrazić, jaki użytek z danych, zdjęcia i wzoru podpisu może zrobić przestępca. Tego żądano od zainteresowanych.

Prawko dla każdego. Od oszusta
PWPW To zablokowana już strona internetowa oszustów zachęcających kandydatów na kierowców do kupienia prawa jazdy dowolnej kategorii z pominięciem kursu i egzaminu państwowego

Nasz rozmówca prosi kandydatów na kierowców o ostrożność. Nie ma drogi , która pozwala otrzymać prawo jazdy na skróty. Trzeba przejść kurs i zdać egzamin w wybranym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Jeżeli ktoś twierdzi, że jest w stanie inaczej załatwić taki dokument, oznacza to tylko, że jest oszustem.

Policja województwa kujawsko-pomorskiego wszczęła w 2015 r. 780 postępowań w sprawie fałszowania i posługiwania się takimi dokumentami. Policyjna statystyka nie wskazuje jednak, czy wśród tych spraw były związane z fałszowaniem prawa jazdy.

Taka sprawa wypłynęła w 2011 r., gdy toruńska policja namierzyła 37-letniego Jarosława W., który w internecie oferował odpłatnie pomoc w uzyskaniu prawa jazdy. Powoływał się na wpływy w instytucjach wydających dokumenty.

- Jarosław W. został skazany na dwa lata pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem kary na 5 lat. Dobrowolnie poddał się karze - informuje prokurator Artur Krause, rzecznik prokuratora okręgowego w Toruniu. Wraz z nim skazano 78 innych osób, które przekazały pieniądze w zamian za załatwienie dokumentów. Wyroki były kilkumiesięczne, w zawieszeniu.

W styczniu 2014 roku w podtoruńskim Lubiczu policjanci zatrzymali 19-latka, który miał przy sobie fałszywe prawo jazdy.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.