Premier Mateusz Morawiecki: Rodzina jest podmiotem, a nie przedmiotem polityki. Polskie państwo ma służyć rodzinom

Czytaj dalej
Fot. Adam Jankowski/ Poska Press
Maciej Badowski

Premier Mateusz Morawiecki: Rodzina jest podmiotem, a nie przedmiotem polityki. Polskie państwo ma służyć rodzinom

Maciej Badowski

- Podejmowałem i będę podejmował działania, które mają chronić instytucję rodziny i chrześcijańskie korzenie Europy- zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. dodał także, że "rodzina jest podmiotem, a nie przedmiotem polityki. Polskie państwo ma służyć rodzinom, ale też szanować autonomię i wolność rodzin oraz stać na ich straży".

- "Rodzina to nie tylko więzy krwi. To ludzie, którzy Cię kochają i wspierają. To najpiękniejsza z najważniejszych relacji, jakie tworzą ludzie. Ognisko domowe zapewnia bezpieczeństwo, schronienie i przestrzeń do rozwoju. To silnik umożliwiający podbój świata, a zarazem bezpieczna enklawa. Ale jak każde ognisko, gdy nie jest odpowiednio pielęgnowane i podsycane - gaśnie. Dlatego jednym z podstawowych obowiązków państwa jest dbać o rodzinę i jej służyć"- czytamy we wpisie w mediach społecznościowych premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef rządu odniósł się także do naszej historii, pisząc, że "My- Polacy, w rodzinie ulokowaliśmy wszystko, czego brakowało nam przez wieki zaborów, okupacji i rządów totalitarnych". - To dzięki polskiej rodzinie przetrwał nasz język, obyczaje, kultura, tu z pokolenia na pokolenie nauczano nas religii, przekazywano prawdę o zakazanej przez władze historii, krzewiono patriotyzm- napisał.

W dalszej części zwraca uwagę, że "dziś, po ponad 30 latach od transformacji, przyszedł czas, gdy niepodległa, bogacąca się Polska, spłaca swój dług wobec polskich rodzin". Jego zdaniem "zbyt długo czekaliśmy na rewolucję godności", która jak wskazał, "przyszła wraz ze zwycięstwem PiS i wprowadzeniem naszych sztandarowych programów wsparcia".

- Tego nie da się zmierzyć wyłącznie słupkami w exelu i wskaźnikami ekonomicznymi, jednak należy wspomnieć, że od czasu wprowadzenia naszych programów wsparcia rodzin w Polsce wyraźnie wzrosły wydatki na edukację, zajęcia pozaszkolne, sportowe, więcej dzieci wyjeżdża na wypoczynek, radykalnie spadło ubóstwo wśród rodzin z dziećmi, zwłaszcza tych wielodzietnych- wylicza.

Ponadto, "dzięki polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości - przyciąganiu inwestycji, tworzeniu nowych miejsc pracy i walce o bardziej sprawiedliwy system gospodarczy, jedna z największych hańb III RP - głodne dzieci, staje się historią, do której nie chcemy wracać".

Szef rządu w swoim wpisie zwraca uwagę, że "przed nami rysują się kolejne zagrożenia i wyzwania związane z ochroną i wsparciem polskich rodzin", jednocześnie deklarując, że nadal będzie podejmował działania, "które mają chronić instytucję rodziny i chrześcijańskie korzenie Europy".

- Rodzina jest podmiotem, a nie przedmiotem polityki. Polskie państwo ma służyć rodzinom, ale też szanować autonomię i wolność rodzin oraz stać na ich straży- pisze premier.

Jako kolejny problem wskazał problemem spadku liczby urodzeń w Polsce. - Rozwiązania sprzyjające rodzinom zawiera Strategia Demograficzna oraz Polski Ład. Są to programy wsparcia elastycznej i stabilnej formy pracy, rodzinny kapitał opiekuńczy, lepsza opieka zdrowotna i rozwoju opieki dzieci do lat 3- wyjaśnia.

Do tego dodał rozwiązania Polskiego Ładu, czyli: "mieszkanie bez wkładu, bon mieszkaniowy i dom bez formalności mają pomóc w dalszym zwiększaniu liczby mieszkań i domów budowanych przez Polaków".

Na koniec wyraził swoje zadowolenie z odejścia z "bogatej bankowości i wielkich pieniędzy",na rzecz polityki i dołożenia do tego "swojej cegiełki".

Maciej Badowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.