Krzysztof Błażejewski

Prof. dr. hab. Aleksander Lasik: Rozliczenie za zbrodnie z okresu II wojny światowej było jedynie symboliczne

Większość zbrodniarzy po wojnie zamieszkiwała terytorium Niemiec i Austrii. Tzw. proces denazyfikacji okazał się działaniem wybiórczym. Prof. dr hab. Fot. pixabay.com Większość zbrodniarzy po wojnie zamieszkiwała terytorium Niemiec i Austrii. Tzw. proces denazyfikacji okazał się działaniem wybiórczym. Prof. dr hab. Aleksander Lasik jest autorem internetowej kartoteki osobowej SS-manów, członków załogi SS w KL Auschwitz, opublikowanej na stronach IPN-u. Wywołała ona zainteresowanie na całym świecie jako pierwsza tego typu publikacja w historii
Krzysztof Błażejewski

Rozmowa z prof. dr. hab. Aleksandrem Lasikiem, historykiem z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Z pańskiej kartoteki SS-manów świat dowiedział się wiele o ludziach, którzy dokonywali zbrodni w Auschwitz. Czy to miało praktyczne znaczenie?

W przygotowaniu jest druga część tego opracowania, które obejmie około 18 tys. SS-manów. Jest ona już dostępna dla prokuratorów IPN-u, którzy przekazali ją Interpolowi i wszczęli postępowania karne. Chodzi tu o osoby z roczników 1920-1927, bo - realnie patrząc - tylko one mogą jeszcze żyć. Z mojej wiedzy wynika, że dzięki wcześniej opublikowanej bazie danych o SS-ma-nach, w tej chwili toczą się śledztwa prokuratorskie w stosunku do co najmniej trzech żyjących osób, byłych SS-manów, których aktualne adresy ustalono.

 

W dalszej części artykułu dowiesz się m. in.:

 

więcej o kartotece SS-manów

 

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Interesuje się dziejami Pomorza i Kujaw, historią Bydgoszczy i Torunia. Pasjonuje się sportem, szczególnie żużlem, pociągają go dalekie podróże i poznawanie różnych regionów świata, przyrody i kultury.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.