Protest inspektorów transportu drogowego. Dziś nie będzie kontroli

Czytaj dalej
Izabela Krzewska

Protest inspektorów transportu drogowego. Dziś nie będzie kontroli

Izabela Krzewska

Inspektorzy transportu drogowego rozpoczynają protest. Walczą o podwyżki i uprawnienia emerytalne.

W poniedziałek inspektorzy ITD w całej Polsce masowo będą oddawać honorowo krew lub wezmą urlopy na żądanie. To oznacza, że 8 października tzw. krokodyle praktycznie zniknął z dróg. Również w Podlaskiem. W następnej fazie inspektorzy zamierzają stosować pouczenia zamiast wystawiać mandaty. I tak do odwołania. Nie wykluczają zaostrzenia protestu, jeśli rząd nie spełni ich postulatów. Czyli?

- Domagamy się zrównania z innymi służbami warunków płacowych i socjalnych - mówi Bartosz Ignatowicz, przewodniczący Związku Zawodowego Inspekcji Transportu Drogowego w Białymstoku. - Wykonujemy na drodze podobne czynności co policjanci, a nie mamy ich uprawnień.

Chodzi m.in. o świadczenia w przypadku utraty zdrowia lub życia, a także możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Jak podkreślają inspektorzy ITD, pracują na trzy zmiany (24 godziny na dobę, 365 dni w roku), muszą spełniać wyśrubowane wymagania zdrowotne i psychologiczne. Kierują pojazdami uprzywilejowanymi, mogą nosić broń palną i stosować środki przymusu. Traktowani są jednak jak urzędnicy cywilni, a nie jak służba mundurowa. Narzekają też na niebezpieczne warunki pracy.

Do zadań ITD należy kontrola kierowców, pojazdów i firm transportowych. Sprawdza, czy samochody nie przeciążone, kierowcy wypoczęci, trzeźwi. Eliminują z ruchu pojazdy o złym stanie technicznym. Kontrolują przewóz towarów niebezpiecznych, odpadów, zwierząt (aktualnie głownie w kontekście walki z ASF).

Tylko w ub. roku podlascy inspektorzy przeprowadzili 12.309 kontroli drogowych. Skontrolowali ponad 12 tysięcy pojazdów przewoźników krajowych i zagranicznych. Wydali ponad 1,5 tys. decyzji administracyjnych o nałożeniu kary pieniężnej (na blisko 4 mln 842 tys. zł). Do tego ujawnili ponad 5 tys. wykroczeń i wystawili mandaty karne na sumę 1 mln 446 tys. zł.

Do tego dochodzą wpływy w systemie opłat za drogi. Inspektorzy ITD generują spore wpływy do budżetu Państwa, a sami - jak podkreślają - są opłacani słabo. Płaca minimalna w Polsce wzrosła od 2009 r. o ponad 64,5 proc. Tymczasem kwota bazowa, od której wyliczane są zarobki inspektora, od 9 lat nie ulega zmianie. Tym samym realny przychód regularnie z roku na rok spada. Bo ceny rosną.

W efekcie najbardziej doświadczeni inspektorzy odchodzą coraz częściej z pracy. Związkowcy podają, że od stycznia do lipca br. - ponad 10 proc. w skali kraju. Problemy kadrowe mają jeszcze inne źródło.

- W przypadku utraty zdrowia, nie mamy możliwości przeniesienia na inne stanowisko, gdyż nie ma wolnych miejsc. Osoba, której zdrowie zaczyna szwankować, zostaje zwolniona. W obawie przed tym, niektórzy sami odchodzą. Z takim doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą jesteśmy poszukiwanymi pracownikami na rynku transportowym -zaznacza Bartosz Ignatowicz.

W Polsce pracuje 486 inspektorów w szesnastu WITD. W podlaskiej inspekcji w trzech oddziałach w Białymstoku, Łomży i Suwałkach) zatrudnionych jest 26 inspektorów (w tym naczelnik wydziału i jego zastępca).

To kolejna formacja, która głośno wyraża niezadowolenia. Od lipca akcję protestacyjną prowadzą policjanci, strażnicy graniczni, strażacy oraz służba więzienna.

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.