Protest inspektorów transportu drogowego. Dziś nie będzie kontroli

Czytaj dalej
Izabela Krzewska

Protest inspektorów transportu drogowego. Dziś nie będzie kontroli

Izabela Krzewska

Inspektorzy transportu drogowego rozpoczynają protest. Walczą o podwyżki i uprawnienia emerytalne.

W poniedziałek inspektorzy ITD w całej Polsce masowo będą oddawać honorowo krew lub wezmą urlopy na żądanie. To oznacza, że 8 października tzw. krokodyle praktycznie zniknął z dróg. Również w Podlaskiem. W następnej fazie inspektorzy zamierzają stosować pouczenia zamiast wystawiać mandaty. I tak do odwołania. Nie wykluczają zaostrzenia protestu, jeśli rząd nie spełni ich postulatów. Czyli?

- Domagamy się zrównania z innymi służbami warunków płacowych i socjalnych - mówi Bartosz Ignatowicz, przewodniczący Związku Zawodowego Inspekcji Transportu Drogowego w Białymstoku. - Wykonujemy na drodze podobne czynności co policjanci, a nie mamy ich uprawnień.

Chodzi m.in. o świadczenia w przypadku utraty zdrowia lub życia, a także możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Jak podkreślają inspektorzy ITD, pracują na trzy zmiany (24 godziny na dobę, 365 dni w roku), muszą spełniać wyśrubowane wymagania zdrowotne i psychologiczne. Kierują pojazdami uprzywilejowanymi, mogą nosić broń palną i stosować środki przymusu. Traktowani są jednak jak urzędnicy cywilni, a nie jak służba mundurowa. Narzekają też na niebezpieczne warunki pracy.

Do zadań ITD należy kontrola kierowców, pojazdów i firm transportowych. Sprawdza, czy samochody nie przeciążone, kierowcy wypoczęci, trzeźwi. Eliminują z ruchu pojazdy o złym stanie technicznym. Kontrolują przewóz towarów niebezpiecznych, odpadów, zwierząt (aktualnie głownie w kontekście walki z ASF).

Tylko w ub. roku podlascy inspektorzy przeprowadzili 12.309 kontroli drogowych. Skontrolowali ponad 12 tysięcy pojazdów przewoźników krajowych i zagranicznych. Wydali ponad 1,5 tys. decyzji administracyjnych o nałożeniu kary pieniężnej (na blisko 4 mln 842 tys. zł). Do tego ujawnili ponad 5 tys. wykroczeń i wystawili mandaty karne na sumę 1 mln 446 tys. zł.

Do tego dochodzą wpływy w systemie opłat za drogi. Inspektorzy ITD generują spore wpływy do budżetu Państwa, a sami - jak podkreślają - są opłacani słabo. Płaca minimalna w Polsce wzrosła od 2009 r. o ponad 64,5 proc. Tymczasem kwota bazowa, od której wyliczane są zarobki inspektora, od 9 lat nie ulega zmianie. Tym samym realny przychód regularnie z roku na rok spada. Bo ceny rosną.

W efekcie najbardziej doświadczeni inspektorzy odchodzą coraz częściej z pracy. Związkowcy podają, że od stycznia do lipca br. - ponad 10 proc. w skali kraju. Problemy kadrowe mają jeszcze inne źródło.

- W przypadku utraty zdrowia, nie mamy możliwości przeniesienia na inne stanowisko, gdyż nie ma wolnych miejsc. Osoba, której zdrowie zaczyna szwankować, zostaje zwolniona. W obawie przed tym, niektórzy sami odchodzą. Z takim doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą jesteśmy poszukiwanymi pracownikami na rynku transportowym -zaznacza Bartosz Ignatowicz.

W Polsce pracuje 486 inspektorów w szesnastu WITD. W podlaskiej inspekcji w trzech oddziałach w Białymstoku, Łomży i Suwałkach) zatrudnionych jest 26 inspektorów (w tym naczelnik wydziału i jego zastępca).

To kolejna formacja, która głośno wyraża niezadowolenia. Od lipca akcję protestacyjną prowadzą policjanci, strażnicy graniczni, strażacy oraz służba więzienna.

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.