Protest ZNP w całym kraju. Lubuscy nauczyciele zjechali do Gorzowa Wlkp.

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Protest ZNP w całym kraju. Lubuscy nauczyciele zjechali do Gorzowa Wlkp.

Tomasz Rusek

Ta reforma to chaos. Działanie, które zniszczy edukację i cofnie ją o lata – mówili wczoraj lubuscy nauczyciele, którzy pikietowali urząd wojewódzki.

„Żeby uczyć odpowiedzialności, trzeba być odpowiedzialnym”, „Nie dla likwidacji gimnazjów”, „Powiedz stop likwidacji gimnazjów”, „Reformie mówimy nie!” – m.in. z takimi transparentami przyjechali wczoraj do Gorzowa nauczyciele z całego woj. lubuskiego. Dołączyli do nich członkowie Komitetu Obrony Demokracji, były też pojedyncze osoby z partii Razem.

Tymczasem w Centrum Dialogu Społecznego w stolicy odbyło się zamknięte dla mediów spotkanie minister edukacji Anny Zalewskiej z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego. Rozmowy dotyczyły wprowadzenia reformy w edukacji. Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP, poinformowała w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że nauczyciele domagają się podwyżki wynoszącej 400 zł brutto miesięcznie i wycofania się z likwidacji gimnazjów.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz po spotkaniu powiedział w rozmowie z AIP, że jest nieusatysfakcjonowany przebiegiem rozmów. – Minister edukacji mówiła głównie o kwestiach ekonomicznych. Ale nie było mowy o najważniejszych problemach nauczycieli w Polsce.

Z kolei Magdalena Kaszulanis powiedziała, że nauczyciele ciągle obawiają się, że na skutek nowej reformy stracą pracę. Choć MEN zapewnia, że ich nie planuje, to według Kaszulanis samorządy będą decydowały o ewentualnych zatrudnieniach i zwolnieniach.

Nauczyciele protestowali w całym kraju. W Gorzowie Pokojową pikietę obstawiało kilkunastu policjantów, w tym mundurowy z psem. – Na nas takie siły? No proszę… - komentowali zaskoczeni pracownicy oświaty. Zjawiły się delegacje ze szkół z całego regionu. Spotkaliśmy ekipy m.in. z Babimostu czy Zielonej Góry. Wiele osób, poza transparentami, miało też czarne, koszulki, czarne balony i flagi Polski. W sumie przed urzędem protestowało około 150, może 200 osób.

Matematyczka Diana Kowalska i nauczyciel WOS-u oraz historii Tomasz Kaźmierczak zjawili się z wielkim plakatem. Wyliczyli na nim najważniejsze wady pomysłu ministerstwa, które chce likwidacji gimnazjów. Protestem przed wieżowcem wojewody kierowała szefowa lubuskiego ZNP Bożena Mania. – Gdyby minister Zalewska była tu, przed panią, co by jej pani powiedziała? – zapytaliśmy B. Manię.

- Pani minister! Proszę mi popatrzeć głęboko w oczy i proszę traktować nas tak, byśmy mieli poczucie, że ministerstwo rozmawia z tymi, którzy na oświacie się znają! – zaczęła mówić do kamery „GL” B. Mania (materiał wideo z poniedziałkowej pikiety nauczycieli na www.gazetalubuska.pl). Potem uroczyście odczytano petycję środowiska nauczycielskiego, a następnie reprezentanci protestujących wręczyli dokument władzom...

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.