Szymon Zięba

Przed fałszywymi wnuczkami i oszustwami „na policjanta” ostrzeże specjalna aplikacja

Przed fałszywymi wnuczkami i oszustwami „na policjanta” ostrzeże specjalna aplikacja Fot. 123RF
Szymon Zięba

Komunikat pojawi się np. w aplikacji już po pierwszym odnotowanym zgłoszeniu próby przekrętu. Tylko w 2016 roku policjanci na Pomorzu mówili o 71 oszustwach i 143 usiłowaniach

Aplikacja w telefonie ostrzeże seniorów przed... oszustami, podającymi się np. za wnuczków czy policjantów. Otwarcie kolejnego „frontu” do walki z naciągaczami, którzy żerują na łatwowierności i zaufaniu starszych osób, to pokłosie nawiązanej współpracy między Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku a Pomorskim Urzędem Wojewódzkim. Tym samym - informują nas służby - poszerzono zakres działania tzw. Regionalnego Systemu Ostrzegania.

- System działa od 2015 roku. Do tej pory przekazywane informacje dotyczyły przede wszystkim ostrzeżeń meteorologicznych, hydrologicznych, informacji drogowych oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa - mówi podkom. Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Mieszkańcy naszego województwa teraz będą informowani o próbach oszustw metodą na wnuczka lub policjanta.

Policjant wyjaśnia, że komunikat pojawi się w aplikacji mobilnej czy telegazecie już po pierwszym, odnotowanym przez funkcjonariuszy, zgłoszeniu takiej próby.

- Regionalny System Ostrzegania jest darmową, bezpieczną aplikacją, dzięki której w porę możemy zostać powiadomieni o zagrożeniu - zastrzega funkcjonariusz.

Co ważne, jak wskazują policjanci, o potencjalnym niebezpieczeństwie może być informowany każdy, kto ma dostęp do internetu, kanałów telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną aplikację na telefon komórkowy. - Ostrzeżenia są dostępne także na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego - słyszymy od funkcjonariusza.

Jak dowiedzieliśmy się od mundurowych - komunikat, który pojawi się w RSO, to ogólna informacja o „metodach i sposobach działania sprawców”.

- Skierowany jest do wszystkich odbiorców systemu, szczególnie uwrażliwia osoby młodsze, które zazwyczaj z niego korzystają, aby zwróciły uwagę na bliskich - seniorów oraz inne osoby z otoczenia, które mogą stać się ofiarami oszustów. Komunikat jest aktywny przez 8 godzin - mówi podkom. Sienkiewicz.

Do sprawy odniósł się także wojewoda Dariusz Drelich. - Wraz z komendantem wojewódzkim policji podpisaliśmy porozumienie rozszerzające funkcjonowanie aplikacji RSO o przeciwdziałanie oszustwom wyłudzeń od osób starszych - mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu”. Podkreśla, że celem komunikatów publikowanych poprzez RSO jest zwiększenie świadomości osób starszych oraz ich najbliższych w związku z oszustwami metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. - Komunikaty na bieżąco ostrzegają o przypadkach tego procederu występujących na Pomorzu. Bardzo liczymy na rodziny i najbliższych osób, które mogą być zagrożone tym procederem - zaznacza.

Wzmożone działania policji i urzędników nie dziwią, bo mimo kampanii ostrzegającej seniorów przed oszustami naciągaczom podającym się za wnuczków czy np. funkcjonariuszy wciąż udaje się skutecznie uderzać.

Tylko w 2016 roku policjanci na Pomorzu odnotowali 71 oszustw i 143 usiłowania oszustwa. W tym czasie także zatrzymano 13 osób. Rok wcześniej była mowa o 68 oszustwach dokonanych, 374 usiłowaniach i 14 zatrzymanych.

Funkcjonariusze informują przy tym, że nierzadko jedna osoba stoi za wieloma próbami oszukiwania seniorów.

O jednej z najbardziej spektakularnych akcji pomorscy policjanci informowali w październiku ubiegłego roku. Wówczas - mówili śledczy - rozbito grupę oszustów działających metodą „na funkcjonariusza CBŚP”.

- Przestępcy, działając na terenie całej Polski, wyłudzili ponad półtora miliona złotych zarówno od firm, jak i od osób starszych - podkreślali.

Szymon Zięba

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.