Przed nami Wielki Tydzień. Poprzedzi go Misterium Pasyjne na Cytadeli, a rozpocznie Niedziela Palmowa

Czytaj dalej
Joanna Labuda

Przed nami Wielki Tydzień. Poprzedzi go Misterium Pasyjne na Cytadeli, a rozpocznie Niedziela Palmowa

Joanna Labuda

Wierni Kościoła katolickiego rozpoczynają w niedzielę Wielki Tydzień. Ostatnie dni, które mają przygotować nas do świąt Wielkanocnych, poprzedza w Poznaniu młodzieżowa droga krzyżowa oraz słynne poznańskie Misterium.

Wielki Tydzień rozpocznie się w Niedzielę Palmową. Wówczas przyniesiemy do kościołów palmy - symbol zarówno męczeńskiej śmierci Chrystusa, jak i odradzającego się życia. W Polsce zwyczaj ten jest znany już od średniowiecza.

Te ostatnie dni przed świętami Wielkanocnymi mają być dla katolików czasem zadumy, pogłębionej refleksji na temat własnego życia religijnego i relacji z najbliższymi.

Jednak zanim wejdziemy w tydzień podsumowujący czterdziestodniowy Wielki Post, Kościół rozpocznie obchody Triduum Paschalnego - najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym. W Wielki Piątek rozpocznie się adoracja krzyża. Poprzedzi ją uroczyste odsłonięcie krzyża podczas liturgii Męki Pańskiej. Adoracja potrwa przez cały piątkowy wieczór, noc i Wielką Sobotę. Tego dnia poznaniacy mogą także wspólnie przeżyć m.in. drogę krzyżową, a w sobotę - słynne w całej Europie - Misterium Męki Pańskiej.

Droga krzyżowa i Misterium

W piątek przez Poznań przeszła V Młodzieżowa Droga Krzyżowa, której hasło to „Duchem rozpaleni”. Salezjańskie Duszpasterstwa Młodzieżowe i Akademickie, czyli organizatorzy wydarzenia, chcą przypomnieć młodym ludziom, że chrześcijanin to człowiek pełen wewnętrznego entuzjazmu, który niezależnie od okoliczności emanuje i zaraża radością.

Hasło „Duchem rozpaleni” oznacza, że to właśnie Duch Święty jest źródłem tej radości.

- Znam młodych ludzi, których serca są wypełnione brakiem sensu, nudą i rozpaczą. Przeszły już na „wewnętrzną emeryturę”, jak kiedyś trafnie określił papież Franciszek - komentuje ks. Dawid Nowak, nauczyciel Zespołu Szkół Salezjańskich w Poznaniu. - Salezjanie mają na to receptę - dodaje. Jest nią udział w drodze krzyżowej.

Już w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, odbędzie się Misterium Męki Pańskiej - największe plenerowe przedstawienie pasyjne w Europie. Co roku ten spektakl ogląda kilkadziesiąt tysięcy osób, dla których jest to olbrzymie przeżycie duchowe. Można wziąć w nim udział na żywo lub zobaczyć relację w internecie. Przez lata w Misterium zagrało ponad 5 tysięcy osób, pasjonatów na co dzień normalnie pracujących, a raz do roku wcielających się w postacie biblijne. W tym roku ponownie do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni więźniowie.

- Ten rok jest dla mnie wyjątkowy. Reżyseruję Misterium już 20 lat. Co roku jest to dla mnie ogromne wyzwanie zarówno od strony logistycznej i organizacyjnej, jak i emocjonalnej i duchowej - mówi Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca Poznańskiego Misterium Męki Pańskiej. - Zaprosiłem do gry w Misterium więźniów, żeby dać szansę osobom wykluczonym zaistnieć w społeczeństwie - dodaje.

Widowisko rozpocznie się godzinie 19 na poznańskiej Cytadeli. W wydarzeniu każdy może uczestniczyć bezpłatnie.

Przypominamy, że na Cytadelę najlepiej wybrać się komunikacją miejską. Pasażerowie, oprócz specjalnie wzmocnionej linii autobusowej nr 74, mogą korzystać także z linii autobusowych nr 51, 63, 74, 76, 90 albo dojść pieszo z przystanku tramwajowego Małe Garbary. Tego dnia w okolicach Cytadeli przewidziana jest także zmiana organizacji ruchu.

W święta pojedziemy inaczej

W związku ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy także Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził zmiany w kursowaniu tramwajów i autobusów.

W Wielką Sobotę, 31 marca, wszystkie linie tramwajowe i autobusowe będą kursować według sobotniego rozkładu jazdy, jednak z pewnymi ograniczeniami.

Autobusy linii nr 98 nie będą wjeżdżać na przystanek UAM Wydział Historyczny, linia nr 80 od około godziny 16 kursować będzie tylko do przystanku Rudnicze, a linii nr 81 tylko do przystanku Szwajcarska Szpital.

W Wielkanoc komunikacja miejska będzie funkcjonować według świątecznego rozkładu jazdy. W ogóle na trasę nie wyjadą natomiast tramwaje linii nr 11 i 13 , a 1, 2, 4, 12 i 14 będą kursować od godziny 14. Po godzinie 17.30 częściej pojedzie-my za to dwunastką.

Na spore zmiany muszą przygotować się pasażerowie autobusów. Tego dnia w ogóle nie pojadą liniami nr 48, 50, 52, 79, 81, 83, 92 i 94.

W Wielkanocny Poniedziałek również pojedziemy tak, jak w święta, jednak pojawią się kolejne zmiany.

Autobusy na linii nr 80, 81 i 98 pojadą tak jak w poniedziałek, natomiast autobusy i tramwaje linii nocnych w nocy z 2 na 3 kwietnia będą kursować według rozkładu jazdy obowiązującego z niedzieli na poniedziałek. Dokładne informacje o wszystkich zmianach są dostępne na stronie internetowej: www.gloswielkopolski.pl.

Joanna Labuda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.