Przedszkolaki zrobiły prawosławną Wigilię

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Panasiuk
Arkadiusz Panasiuk

Przedszkolaki zrobiły prawosławną Wigilię

Arkadiusz Panasiuk

W przedszkolnych salkach wiszą prawosławne ikony, maluchy chodzą na nabożeństwa do cerkwi, a w piątki jedzą tylko postne posiłki. W miniony wtorek wszystkie zasiadły do wigilijnej kolacji, którą same przygotowały.

Anastazja Wasiluk ma 5 lat. Od września chodzi do nowo powstałego, prawosławnego przedszkola w Hajnówce. Na zajęciach poznaje prawosławne tradycje i uczy się kolęd. Spotyka się też z duchownymi . Jej mama, Marzena Wasiluk, jest bardzo zadowolona, że w ich mieście powstała prawosławna placówka przedszkolna: - Posyłając dziecko do tego przedszkola chciałam, aby poznawała tu swoją wiarę i wychowywała się w duchu prawosławia - wyjaśnia Wasiluk. - Religia jest dla mnie bardzo istotna, ponieważ jestem od dziecka związana Kościołem prawosławnym.

Do tego samego przedszkola chodzą też siostry Androsiuk: 4-letnia Zosia i 3-letnia Ksenia z Hajnówki.

Przedszkolaki zrobiły prawosławną Wigilię
Archiwum przedszkola Wizyta metropolity Sawy w przedszkolu. Po prawej: szef Bractwa Bazyli Piwnik. Obok niego, z dzieckiem na rękach, Anna Muskała.

- Zapisałam tu córki, bo zależy mi, by we współczesnym, coraz bardziej zglobalizowanym i skomercjalizowanym świecie, nasze dzieci rosły w poczuciu tożsamości z prawosławną wiarą i kulturą, która jest w Polsce mniejszościowa - tłumaczy ich mama Katarzyna Androsiuk. - Żeby przez uczestniczenie w wierze prawosławnej uczyły się ją rozumieć i cenić, widzieć, że to nie jest coś odległego, ale sposób życia i codzienność ich oraz innych dzieci i rodzin. I żeby rosnąć w swojej tradycji, jednocześnie uczyły się też szanować innych, co, jak myślę, leży w sercu miłości chrześcijańskiej.

W minioną niedzielę, w pierwszy dzień Nowego Roku w parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce, z którą zaprzyjaźnione jest przedszkole, odbył się kiermasz ozdób świątecznych.

- Wszystkie ozdoby zostały wykonane przez dzieci i ich rodziców podczas naszych warsztatów - podkreśla wicedyrektorka przedszkola Anna Muskała. - Dzieci własnoręcznie wykonały m.in. świeczniki z masy solnej, choinki z... patyczków laryngologicznych, bombki i zawieszki choinkowe, a także choinki z włóczki. Radość dzieci podczas kiermaszu była ogromna, a i zachwyt kupujących wielki. Pieniążki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na doposażenie przedszkola w zabawki.

W miniony wtorek zaś wszystkie dzieci z prawosławnego przedszkola zasiadły z rodzicami, wychowawczyniami oraz zaprzyjaźnionymi duchownymi do wspólnej kolacji wigilijnej. Część potraw zrobiły przedszkolaki.

Zabawy pod ikoną

Prawosławne Niepubliczne Przedszkole im. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce działa dopiero od 4 miesięcy, od 1 września 2016 r.

Mieści się na tyłach Liceum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego, w dawnym służbowym mieszkaniu nauczyciela WF-u z „Białorusa”. Całe przedszkole to dwa nieduże pokoje, kuchnia, łazienka i korytarzyk, który służy dzieciom za szatnię. Wszystko w słonecznych kolorach, wesołych rysunkach, wycinankach, i oczywiście z obowiązkową ikoną wiszącą w sali zabaw. To ten bardzo widoczny element wyposażenia jednoznacznie sugeruje, iż mamy do czynienia z przedszkolem prawosławnym, a nie z placówką świecką. Społeczność prawosławna od dawna chciała , by taka placówka powstała w mieście, jednak nie obyło się bez problemów.

PiS - niechętny, katolicy - podejrzliwi

W 2014 r., kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi, na sesjach rady miasta Hajnówka, ze strony radnych PiS zaczęły padać głosy, iż pomysł z powołaniem prawosławnego przedszkola będzie tworzył kolejne pole konfliktu, jakich w mieście na skraju Puszczy Białowieskiej nie brakuje. Wtórowali im starsi mieszkańcy Hajnówki, którzy raptem zaczęli pojawiać się na sesjach pokrzykując, iż burmistrz - dając zielone światło na taką inicjatywę - faworyzuje prawosławnych, którzy w mieście i tak stanowią większość i poobsadzali urzędy, a teraz jeszcze będą chcieli mieć swoje przedszkole, na które łożyć będą wszyscy, także ateiści!

Jerzy Sirak, włodarz miasta, tłumaczył, iż nikogo nie zamierza faworyzować, a przedszkole może założyć każdy, kto ma tylko na to pomysł i środki. Ale niewiele to zmieniło. Nawet inicjatorzy powołania przedszkola zaczęli podejrzewać Siraka o celowy opór. Miasto bowiem długo nie mogło wskazać lokalu na tę placówkę. - To przez wybory samorządowe władze miejskie nie chcą wchodzić w konflikt ze środowiskiem, które jest niechętne naszym inicjatywom. To działanie asekuracyjne, żeby zyskać parę głosów w jesiennych wyborach - mówili prawosławni.

- Nic podobnego - zapewniał burmistrz Sirak. - Prawosławne przedszkole, jak każda inna tego typu inicjatywa edukacyjna, ma pełne wsparcie urzędu miasta, tyle że czasu jest zbyt mało, żeby wszystko dopiąć.

Jerzy Sirak wygrał w cuglach kolejną kadencję. Mało tego, nie miał żadnej konkurencji, bo ani PiS, ani PSL nie wystawiły swoich kandydatów. Nie powstało też katolickie przedszkole, choć w pewnym momencie osoby niechętne prawosławnym zaczęły głośno to wypominać.

Wspaniała siódemka

- Było minęło - kwituje zamieszanie wokół powołania przedszkola wicedyrektor Anna Muskała . - Nie żyjemy przeszłością. Ważne, że Hajnówka, miasto w dużej części zamieszkałe przez prawosławnych, ma w końcu taką placówkę.

To aluzja do faktu, że prawosławne przedszkole w sąsiednim Bielsku Podlaskim działa już od 2008 r., chociaż tam prawosławnych jest zdecydowanie mniej. Startowało z garstką maluchów, a aktualnie uczęszcza do niego 111 dzieci. Hajnowska placówka jest jego filią.

Hajnowskie przedszkole szczyci się m.in. prowadzeniem warsztatów kulinarnych. Dzieci poznają sprzęty kuchenne oraz - podczas przygotowywania różnych potraw - rozwijają zmysły smaku i zapachu. To właśnie maluchy własnoręcznie przygotowały kilka dań na wtorkową kolację wigilijną.

Arkadiusz Panasiuk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.