Przeprawa przez most im. Józefa Piłsudskiego tylko komunikacją miejską

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Tomasz Wersocki

Przeprawa przez most im. Józefa Piłsudskiego tylko komunikacją miejską

Tomasz Wersocki

Przebudowa przeprawy im. Józefa Piłsudskiego zbliża się wielkimi krokami. Urzędnicy rozpoczęli spotkania informacyjne na placu Rapackiego.

Pierwsze prace na moście rozpoczną się wczesną wiosną przyszłego roku i potrwają do jesieni. Obejmą m.in. wszechstronną wymianę nawierzchni czy wsporników podchodnikowych. Po remoncie przeprawa im. Józefa Piłsudskiego zyska nową iluminację i oświetlenie drogowe. Wykonany zostanie także remont schodów po stronie północnej, a po stronie południowej nastąpi ich dobudowa. W projekcie nie zapomniano o niepełnosprawnych, dla których powstaną specjalne windy. Z kolei w 2020 r. zaplanowano większość robót związanych z poszerzeniem nawierzchni dla rowerów.

Bezpłatne przejazdy

Ruch samochodowy na przeprawie zbudowanej w latach 30. XX wieku w trakcie remontu będzie odbywał się wahadłowo tylko jednym pasem.

- Będzie wykorzystywany wyłącznie przez komunikację miejską w ciągu pierwszego roku trwania prac. To właśnie komunikacja miejska jest bardziej pojemna niż samochody osobowe. Na czas remontu nawierzchni przeprawy przejazdy na trasie lewobrzeże-prawobrzeże będą bezpłatne. W tej chwili niewiadomo jeszcze czy darmowe bilety obowiązywałyby na wszystkie linie autobusowe. O tym zadecyduje rada miasta. Oczywiście pierwszeństwo przejazdu dostępnym pasem ruchu będą miały pojazdy ratunkowe - tłumaczył Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Dla transportu publicznego na okres zamknięcia mostu im. Józefa Piłsudskiego pojawią się również dodatkowe miejsca parkingowe, w których można będzie pozostawić samochód i przesiąść się do autobusu kursującego pomiędzy lewym, a prawym brzegiem Wisły.

Remont przeprawy obejmować będzie wszystkie drogi dojazdowe tzn. Aleję Jana Pawła II do placu Niepodległości, Wały gen. Sikorskiego do placu Teatralnego oraz plac Armii Krajowej. Wszystkie te roboty - jak zapowiadał prezydent Torunia - mają być synchronizowane.

Pozostało jeszcze 37% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Wersocki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.