Przez nowe przepisy będzie trudniej kupić alkohol

Czytaj dalej
Fot. Slawomir Seidler
Damian Cieślak

Przez nowe przepisy będzie trudniej kupić alkohol

Damian Cieślak

Sejm przyjął nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw mających doprecyzować i uregulować przepisy tak, by umożliwić gminom działania ograniczające dostępność alkoholu. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

Nowe przepisy mają wejść w życie w marcu. Obowiązywałyby już od 1 stycznia, ale Biuro Legislacyjne Sejmu w swoich uwagach wskazało, że termin wejścia w życie ustawy powinien zostać przesunięty. Podkreślono, że zbyt krótkie vacatio legis będzie skutkowało brakiem czasu dla obywateli na zapoznanie się z przepisami i dostosowaniem się do nich.

Czego dotyczą zmiany?

Zgodnie z nowymi regulacjami każdy samorząd gminny będzie mógł wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Dokładniej rzecz ujmując od 22.00 d0 6.00. Obostrzenia mają dotyczyć nie tylko sklepów. Również stacje benzynowe będą traktowane tak jak każdy punkt sprzedaży alkoholu, więc jeżeli samorząd zdecyduje się na wprowadzenie ograniczeń w godzinach nocnych, to one również będą nim objęte.

Gmina w drodze uchwały, będzie mogła ustalić także maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla poszczególnych jednostek pomocniczych (sołectw, dzielnic, osiedli), które jej podlegają. Limit zezwoleń na sprzedaż alkoholu obejmie wszystkie rodzaje napojów alkoholowych, również te o niskiej zawartości alkoholu do 4,5 procent. W chwili obecnej przepisy nie dotyczą tych napojów alkoholowych, w których zawartość alkoholu nie przekracza 4,5 procent, np. niektórych rodzajów piw.

W dalszej części tekstu:

 • Gdzie nie będzie można pić alkoholu?
 • Kto straci przez nowe przepisy?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Damian Cieślak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.