Pułkownik Wojska Polskiego patronem ronda na Bojarach. Chcą tego mieszkańcy i społecznicy. Przesądzą radni

Czytaj dalej
Fot. szach
szach

Pułkownik Wojska Polskiego patronem ronda na Bojarach. Chcą tego mieszkańcy i społecznicy. Przesądzą radni

szach

Przedwojenny pułkownik kawalerii Leon Mitkiewicz-Żółtek ma być patronem ronda u zbiegu ul. Skorupskiej, Chrobrego i Chopina w Białymstoku. Decyzję podejmą radni na sesji 25 listopada.

Z inicjatywą takiej nazwy - jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały rady miasta - wystąpił Tomasz Pankiewicz oraz zarząd stowarzyszenia„Nasze Bojary”. Społecznicy chcą w ten sposób upamiętnić oficera, który przed wojną mieszkał na Bojarach.Tym razem wydaje się, że patron nie powinien podzielić białostockich radnych.

- Pułkownik w swoim życiorysie nie ma niejasnych stron - mówi Zbigniew Klimaszewski, szef stowarzyszenia "Nasze Bojary", a zarazem radny miejski w klubie PiS. - Całe swoje życie poświęcił walce o polskość.

Pułkownik z Bojar

Leon Mitkiewicz-Żółtek urodził się 20 lutego 1896 r. w Zambrowie. Służbę wojskową rozpoczął w listopadzie 1917 r. w I Korpusie Polskim generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.W czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. był oficerem sztabu. W1936 r. objął stanowisko I oficera sztabu Inspektora Armii gen. dyw. Leona Berbeckiego.

- Choć jako wojskowy był ciągany na terenie całego kraju od pułku do pułku, to jego więź z Białymstokiem nie osłabła - podkreśla Zbigniew Klimaszewski. - Na białostockie Bojary często powracał wraz z żoną. Spędzał tu święta i urlopy.

Nazwa ul."Łupaszki" zlikwidowana. Wśród okrzyków: Hańba, hańba

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
szach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.