Radni PiS mają miejsce na pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Marta Gawina

Radni PiS mają miejsce na pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Marta Gawina

Posąg Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na placu Niepodległości im. Dmowskiego.

- Przecież miał tam stać pomnik Dmowskiego. Teraz będzie Kaczyńskiego? - dopytuje Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Takie scenariusz nie jest wykluczony. Na lutowej sesji rady miasta ma pojawić się projekt uchwały w tej sprawie przygotowany przez klub PiS. W nim zaś wola budowy pomnika byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i miejsce, gdzie powinien on stanąć.

- Po rozmowach w naszym środowisku ustaliliśmy, że najlepszy będzie plac Niepodległości im. Romana Dmowskiego. To miejsce w centrum miasta, obok kościoła św. Rocha i pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej - mówi Mariusz Gromko, szef rady miasta i klubu PiS.

- Szczegóły podamy wkrótce na konferencji prasowej. Liczę też, że nasz projekt uchwały poprze większość radnych - podkreśla Mariusz Gromko.

Na sugestię, że pomnikowa inicjatywa ma w mieście wielu przeciwników odpowiada, że jest też bardzo wielu zwolenników. Jednomyślności w sprawie pomnika nie będzie też w radzie miejskiej.

- W Białymstoku są ważniejsze sprawy niż pomnik byłego prezydenta. To jest niepotrzebne budowanie kultu jednostki, który w ostatecznym rozrachunku może zaszkodzić pamięci Lecha Kaczyńskiego - podkreśla Zbigniew Nikitorowicz, radny PO.

- Prezydent Lech Kaczyński był wielkim polskim patriotą i jego postawa i dorobek zasługują na upamiętnienie w postaci pomnika - uważa z kolei radny PiS Konrad Zieleniecki.

Jednak zdaniem Andrzeja Lechowskiego, pomników nie powinno stawiać się w gorączce i emocjach.

- Wydaje mi się, że jest to nieszczególna sytuacja dla upamiętnienia. Pomnik może wywoływać skrajne reakcje. Po co nam podgrzewanie i tak gorącej atmosfery? Tym bardziej, że mamy duże zaległości historyczne w pomnikach. Wymienię tutaj choćby Jana Klemensa Branickiego - dodaje Andrzej Lechowski.

Za upamiętnieniem prezydenta odpowiada stowarzyszenie Komitet Społeczny Budowy Pomnika Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w Białymstoku. Na czele stoi minister rolnictwa, poseł Krzysztof Jurgiel.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.