Rak szyjki macicy zwykle zaczyna się od HPV. Polskie Amazonki wydały elementarz "Co to jest HPV".

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Rak szyjki macicy zwykle zaczyna się od HPV. Polskie Amazonki wydały elementarz "Co to jest HPV".

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (18-24 stycznia) organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny wydała elementarz "Co to jest HPV?".

Wykonywanie badań kontrolnych (cytologia oraz test HPV) w kierunku raka szyjki macicy to jeden z najważniejszych kroków w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania. Większość przypadków raka szyjki macicy ma swoją genezę w obecności wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Jeżeli wiemy, w jaki sposób możemy zakazić się HPV, jakie mogą być tego konsekwencje, czy możemy uniknąć zakażenia HPV, to jesteśmy w stanie bardziej świadomie dbać o swoje zdrowie.

HPV to powszechnie występujący wirus, który można przenosić poprzez kontakt skórny lub kontakt seksualny, a jego nosicielami mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Warto wiedzieć co to jest wirus HPV, tak samo jak trzeba wiedzieć, co to jest koronawirus– apeluje PARS.

Organizacja przygotowała elementarz „Co to jest HPV?”, który dostępny jest na stronie www.ruchspoleczny.org.pl.

- Jeśli chcesz wiedzieć, jak chronić się przed rakiem szyjki macicy, przeczytaj koniecznie nasz elementarz. Mało osób ma świadomość tego, w jaki sposób należy właściwie zapobiegać rakowi szyjki macicy oraz jakie badania wykonywać – mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

-Samo wykrycie obecności wirusa HPV nie jest powodem do zmartwienia, ponieważ obecność HPV wśród ludzi jest bardzo powszechna. 8 z 10 kobiet będzie zakażonych HPV na jakimś etapie swojego życia. Większość infekcji nie ma objawów, jest nieszkodliwa oraz jest eliminowana w sposób naturalny przez układ odpornościowy organizmu. Jednak w niektórych przypadkach, jeśli infekcja HPV utrzymuje się długo pozostając niewykryta, może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Z tego względu tak ważne jest, aby regularnie wykonywać badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy. Ja nie miałam nigdy badania w kierunku wirusa HPV. Być może, gdybym je zrobiła nie byłabym w tym samym miejscu, w którym jestem teraz. Róbcie regularnie cytologię i badanie pod kątem obecności HPV!–mówi Anna Płócienniczak-Babilon, pacjentka z rakiem szyjki macicy, prowadząca blog „Wiewióra Wygrywa z Rakiem.

W ramach akcji edukacyjnej „Co to jest HPV?” została także przygotowana seria video z pytaniami, na które odpowiedzi udziela prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, specjalista położnictwa i ginekologii.

Więcej informacji możecie także znaleźć w specjalnej ulotce

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.