Raptownie tracisz wzrok? Natychmiast zgłoś się do okulisty!

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Magdalena Raduszyńska

Raptownie tracisz wzrok? Natychmiast zgłoś się do okulisty!

Magdalena Raduszyńska

Przyczyn nagłego zaniewidzenia może być wiele - wysokie lub niskie ciśnienie, silny stres lub krwotok do ciała szklistego. Najgorsze, co możesz wtedy zrobić, to zwlekać z wizytą u lekarza

Zaniewidzenie dotyczy zazwyczaj jednego oka. Nagle, z niewiadomych przyczyn, tracimy zdolność widzenia. Najgorsze, co możemy zrobić w takiej sytuacji, to odwlekać wizytę u okulisty.

- Przy nagłym zaniewidzeniu ważny jest czas zgłoszenia się do specjalisty. Pacjenci często zauważają, że mają problem ze wzrokiem, ale myślą, że to chwilowe i samo przejdzie. Postanawiają odczekać, a potem może być już za późno, żeby wzrok uratować - mówi Elżbieta Kiernicka-Niedzielska, okulistka.

Dlaczego? Powodów nagłej utraty wzroku może być kilka i nie każdy musi prowadzić do stałej utraty widzenia, ale tylko natychmiastowa diagnoza pozwala wyeliminować zagrożenie trwałego uszkodzenia narządu wzroku.

Byle nie za późno

- Jedną z przyczyn zaniewidzenia może być zator tętnicy środkowej siatkówki. Wtedy, w ciągu godziny, góra półtorej, trzeba zgłosić się do okulisty. Ważna bowiem w tym wypadku jest natychmiastowa interwencja, która pozwoli przywrócić funkcje siatkówki. Jest ona w zasadzie prosta - wykonuje się masaż gałki ocznej i w trybie pilnym kieruje się pacjenta do szpitala na punkcję komory - wyjaśnia Kiernicka-Niedzielska. Jeśli chory zgłosi się później, to niestety, widzenie nie wróci. - Pacjenci często to lekceważą, bo dotyczy to tylnego odcinka i oko nie boli. Nie ma co liczyć, że utrata wzroku sama ustąpi. Należy się bezzwłocznie zgłosić do okulisty, do przychodni i powiedzieć w rejestracji, że nagle zaniewidzieliśmy. Wówczas będziemy przyjęci natychmiast. Jeśli to sobota, czy niedziela, trzeba się zgłosić na oddział - uczula okulistka.

Przy nagłym zaniewidzeniu ważny jest czas zgłoszenia się do specjalisty

Zbadaj przyczynę

- Pacjenci skarżą się też na okresowe gorsze widzenie, które trwa 5-10 minut. Dochodzi wtedy do skurczu naczyniowego. Po chwili wzrok wraca, ale jest to też sygnał, żeby zgłosić się do okulisty - mówi Kiernicka-Niedzielska. Przyczyną tego może być wysokie albo niskie ciśnienie, stres, czy nagłe oziębienie. Często cierpią na to palacze. W zależności od przyczyny, w takich wypadkach podaje się leki poprawiające krążenie, palaczom zaleca się odstawienie papierosów. Należy też zbadać poziom cukru we krwi i zmierzyć ciśnienie. Nagłe zaniewidzenie może być również spowodowane krwotokiem do ciała szklistego.

- Wtedy leczenie jest o wiele dłuższe. Do krwotoku może doprowadzić cukrzyca, nadciśnienie, uraz oka. W ten sposób objawia się także odwarstwienie siatkówki. Wówczas konieczne jest leczenie operacyjne - dodaje Elżbieta Kiernicka-Niedzielska.

Magdalena Raduszyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.