Razem Przeciw Smogowi: 8 milionów złotych na walkę o czyste powietrze

Czytaj dalej
Fot. DIM
Radosław Dimitrow

Razem Przeciw Smogowi: 8 milionów złotych na walkę o czyste powietrze

Radosław Dimitrow

Prawie 8 milionów złotych z Unii Europejskiej trafi dodatkowo do samorządów skupionych w ramach tzw. Subregionu Kędzierzyńsko-Strzeleckiego. Pieniądze mają być przeznaczone na ocieplanie budynków i walkę ze smogiem.

Dodatkowe pieniądze trafią m.in. do Kędzierzyna-Koźla, Ciska, Polskiej Cerekwi, Reńskiej Wsi, Ujazdu, Strzelec Opolskich, Zawadzkiego, Jemielnicy, Leśnicy, Pawłowiczek, Bierawy oraz powiatów: kędzierzyńsko-kozielskiego i strzeleckiego.

- Do tej pory te samorządy, dzięki dobrym projektom, sprawnie inwestowały unijne pieniądze - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. - W związku z tym otrzymały premie, które mogą wydać na działania sprzyjające środowisku.

Dzięki dodatkowym funduszom termomodernizację przejdą między innymi szkoły w Kędzierzynie-Koźlu, budynek świetlicy i biblioteki w Piotrówce, hala sportowa w Zawadzkiem czy budynek byłej poczty w Cisku. W 14 z 16 obiektów będą zainstalowane odnawialne źródła energii.

Gmina Strzelce Opolskie dołoży dodatkowa gotówkę do termomodernizacji przedszkoli, a powiat strzelecki przeznaczy okrągły milion na ocieplenie Domu Pomocy Społecznej w Szymiszowie. Szczególnie starostwu te pieniądze bardzo się przydadzą, bo po ostatnim przetargu okazało się, że inwestycja pochłonie ok. 10 milionów złotych, czyli o 4 miliony więcej niż pierwotnie planowało starostwo.

Pieniądze w postaci symbolicznych czeków zostały przekazane samorządom podczas uroczystości zorganizowanej w strzeleckim starostwie.

Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.