Remont katedry opolskiej potrwa jeszcze kilka lat

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik (O)
Krzysztof Ogiolda

Remont katedry opolskiej potrwa jeszcze kilka lat

Krzysztof Ogiolda

O trwających i planowanych na przyszłość pracach przy restauracji świątyni opowiedział dziś prof. Ireneusz Płuska, który kieruje jej odnowieniem.

- Prace w katedrze są do wykonania w trybie dość pilnym, trochę pogotowia konserwatorskiego - mówił podczas konferencji prasowej w Kurii Diecezjalnej prof. Ireneusz Płuska z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Krakowie i w Warszawie. - Ten kościół zawsze był zadbany w tym sensie, że był malowany, tynkowany itd., ale nikt nie pokusił się, by pokazać wielką, dumną śląską katedrę w stanie zbliżonym do stanu pierwotnego. To jest typowe dla śląskich katedr, że we wnętrzu eksponowano walory architektoniczne, cechy formalno-stylowe wykonane na ogół w cegle.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.