Rodem z historii, literatury, inspirowane naturą - 46 wystawa stołów w łódzkim Gastronomiku

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Jach
Magdalena Jach

Rodem z historii, literatury, inspirowane naturą - 46 wystawa stołów w łódzkim Gastronomiku

Magdalena Jach

Lata 20. ubiegłego wieku, czasy PRL-u, „Wesele” Wyspiańskiego, „Gwiezdne wojny”, „Kubuś Puchatek”, „Kraina Lodu”, podróże, motocykle oraz natura – to tylko niektóre z inspiracji młodzieży, która prezentuje swoje pomysły na 46. Wystawie Stołów Okolicznościowych i Niekonwencjonalnych w Zespole Szkół Gastronomicznych przy ul. Sienkiewicza.

Tradycyjnie wystawa promuje szkołę podczas tzw. dni otwartych. Można było podziwiać ją we wtorek 10 grudnia, ale też dziś - 11 grudnia – w godz. 9.30-15.30.

– Lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku były piękne – podoba nam się tamta muzyka, szkło, stroje – mówią Julia, Anna, Krzysztof i Kamil z klasy IIId technikum, którzy zaaranżowali nie tylko stół, ale cały kącik – z meblami z tamtej epoki włącznie. – Oryginalne eksponaty gromadziliśmy przez cały rok. Sami świetnie się czujemy w tym klimacie, jak byśmy cofnęli się czasie.
Ich koleżanki – Wiktoria, Klaudia, Julia i Izabela – natomiast przygotowując swój stół posłużyły się opisem z „Wesela”. Nie mogło zabraknąć Chochoła, skrzypiec, a one same wcieliły się w role bohaterek dramatu.

– Jednym z dominujących trendów dziś jest natura – zwraca uwagę Klaudia Balcerowska, nauczycielka przedmiotów zawodowych. – Na stołach znajdziemy naturalne plastry drewna, szyszki, suszone zboża, owoce, jutę, płótno.

– Wykorzystałyśmy żywy bluszcz projektując stół dla pary młodej – m ówią autorki Marta i Laura z klasy IIc technikum. – Połączyłyśmy go z bielą obrusu, delikatnym różem w dodatkach oraz błyskiem – całość oddaje to, co nam się podoba – styl glamour.
Przed świętami nie mogło zabraknąć stołów wigilijnych oraz bożonarodzeniowych. W wielu z nich młodzież oddała hołd tradycji – białym obrusom, zielonym, czerwonym, złotym dodatkom. Ale pojawił się też elegancki stół świąteczny utrzymany w modnych szarościach. Były stoły sylwestrowe oraz zaręczynowe.

Wystawie towarzyszy szereg dodatkowych atrakcji – m.in. „Akcja Inspiracja”, polegająca na szukaniu inspiracji do działań artystycznych w sztuce, warsztaty carvingowe, kulinarne, pokazy i konkurs barmański, nauka składania serwetek, kiermasz wyrobów cukierniczych.

Magdalena Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.