Agata Flak

Rodzice w większości szpitali na Podkarpaciu nie muszą płacić za pobyt z dzieckiem na oddziale

Bliskość rodzica, jego wsparcie, znajomość zachowań dziecka jest bezcenna i ma dobroczynny wpływ na proces zdrowienia małych pacjentów. Dlatego jest Fot. PPG Bliskość rodzica, jego wsparcie, znajomość zachowań dziecka jest bezcenna i ma dobroczynny wpływ na proces zdrowienia małych pacjentów. Dlatego jest wskazana
Agata Flak

Niebawem w życie wejdą przepisy, które formalnie mają znieść szpitalne opłaty. W rzeczywistości opiekunowie w większości szpitali na Podkarpaciu za możliwość czuwania przy dziecku nie muszą ponosić żadnych kosztów.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o prawach pacjenta. Nowe przepisy zakazują pobierania opłat od rodziców za pobyt z dzieckiem w szpitalu. Są jednak wyjątki. I tak niektóre szpitale nadal będą mogły pobierać opłaty za posiłki jakie są wydawane w oddziale, korzystanie z pościeli, czy wypożyczenie łóżka.

Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w szpitalach na Podkarpaciu. Za co i czy w ogóle rodzice chorych dzieci muszą płacić?

- Jeżeli rodzic chce w szpitalu wynająć dla siebie składane łóżko, to wówczas płaci za nie pięć złotych. Rodzice mają również możliwość wykupienia tzw. doby hotelowej. Mają wtedy zapewnione śniadanie, obiad, kolację oraz łóżko szpitalne. Za to wszystko płacą trzydzieści złotych - informuje Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Szpital w Przemyślu jeszcze w ubiegłym roku pobierał od rodziców drobne opłaty. W tym roku już tego nie robi. Wiele w tej sprawie zmieniła akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy."

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Flak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.