Rośnie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK. Wmurowano akt erekcyjny

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Rośnie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK. Wmurowano akt erekcyjny

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Akt erekcyjny i egzemplarz „Nowości” znalazły się w specjalnym pojemniku, który wmurowano w fundamenty powstającego przy Szosie Bydgoskiej budynku Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wczoraj uroczyście zainaugurowano budowę, która faktycznie rozpoczęła się już w marcu.

- To ważny dla nas dzień, bo budowa gmachu weterynarii jest największą inwestycją naszej uczelni od czasu oddania do użytku miasteczka akademickiego na Bielanach - mówi rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

Gmach przy Szosie Bydgoskiej wznosi firma „Strabag” (w Toruniu budowała m.in. most im. Gen. Elżbiety Zawackiej). W tej chwili trwają roboty ziemne i montowane są konstrukcje żelbetowe. Budowlańcy już musieli pokonać pierwszą przeszkodę.

- Trzeba było nieco przesunąć jedną ze ścian, by nie uszkodzić dębu - pomnika przyrody rosnącego w bezpośrednim sąsiedztwie budowy - mówi Izabela Wiśniewska, dyrektorka techniczna firmy „Strabag”.

Jak przyznają wykonawcy, nie tylko sąsiedztwo przyrodnicze jest dla budowy wyzwaniem.

- Specyfiką tej inwestycji, jak każdej medycznej, są rozbudowane instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne – dodaje dyr. Wiśniewska.

Podpiwniczony budynek będzie miał trzy kondygnacje nad ziemią. W sumie do dyspozycji naukowców, studentów i pacjentów kliniki będzie ponad 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni. W piwnicy znajdą się m.in. pomieszczenia z tomografem, aparatem do rezonansu magnetycznego i inną nowoczesną aparaturą oraz część klinik, na parterze m.in. kliniki, a na drugim piętrze głównie sale dydaktyczne, laboratoria i pracownie naukowe.

Dużo praktyki

Toruńska weterynaria została zakwalifikowana jako tzw. kierunek praktyczny. Taki podział na „weterynarie praktyczne” i „akademickie” wynika z odróżnienia nowo powstałych fakultetów, dysponujących na razie mniejszą kadrą naukową, od takich z wieloletnimi tradycjami.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.