Roszady na fotelach szefów prokuratur

Czytaj dalej
Fot. Andrej Zgiet
Izabela Krzewska

Roszady na fotelach szefów prokuratur

Izabela Krzewska

Decyzje Marka Czeszkiewicza i Andrzeja Stelmaszuka o umarzaniu dochodzeń wywołały burzę w całym kraju. Teraz awansowali, niespełna rok po poprzednim awansie.

Nowy zastępca prokuratora regionalnego, dotychczas prokurator okręgowy, Marek Czeszkiewicz zasłynął decyzją o umorzeniu dochodzenia w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych podczas obchodów w stolicy Podlaskiego 82. rocznicy powstania ONR. Na stanowisku zastępcy prokuratora regionalnego w Białymstoku zastąpił prokurator Bożenę Kiszło.

Prokuratorem okręgowym został Andrzej Purymski, a jego zastępcą - Andrzej Stelmaszuk - dotychczasowy prokurator rejonowy w Białymstoku. Stelmaszuk w pamięci społeczności lokalnej zapisał się jako ten, który tłumaczył, że swastyka spalona przez białostockich członków Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga podczas zeszłorocznej Nocy Kupały niedaleko Choroszczy to nie swastyka, ale słowiański symbol - kruszwicka swarga. Decyzja o umorzeniu tego postępowania do dziś też budzi kontrowersje.

Za politykę kadrową odpowiada Prokuratura Krajowa, ale jest to władza dyskrecjonalna. O wyborze decyduje szef danej prokuratury

Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej

- Obrona swastyki jako elementu pierwotnych wierzeń słowiańskich, czy też uzasadnienie nacjonalizmu zapisami w Biblii obraża inteligencję i pamięć historyczną Polaków - nie krył Robert Tyszkiewicz, przewodniczący podlaskiej PO.

Co zadecydowało o awansie prokuratorów?

- O polityce kadrowej decyduje Prokurator Krajowy - przyznaje Ewa Bialik, jego rzecznik prasowy. - Ale jest to władza dyskrecjonalna, należąca do szefów danej prokuratury. Nikt nie będzie tłumaczył się PK: z kim i dlaczego chce pracować. Najwidoczniej prokurator regionalny w Białymstoku wysoko ceni pracę prokuratora Czeszkiewicza.

Daje ona większą swobodę Prokuratorowi Generalnemu - ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze awansowania i odwoływania szefów jednostek.

- Jako związek zawodowy nie mamy prawa komentowania decyzji personalnych - mówi Grzegorz Giedrys, przewodniczący Rady Okręgowej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury w Białymstoku. Zgodził się jednak ocenić ustawę: - Oczywiście szybkie decyzje dobrze wyglądają medialnie, ale mają też negatywny wpływ na pracę prokuratorów. Większą troską kolejnej osoby obejmującej funkcję nie będzie sprawne działanie prokuratury, ale żeby nie dać się tak szybko odwołać.

Szefem Prokuratury Rejonowej w Białymstoku został dotychczasowy zastępca Karol Radziwonowicz, a jego miejsce zajęła Katarzyna Pietrzycka (niegdyś Prokurator Rejonowy Białystok-Północ, potem pracownik „okręgówki”).

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.