Rusza Świąteczna Zbiórka Żywności. Pomagać można również bez wychodzenia z domu

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Mirela Mazurkiewicz

Rusza Świąteczna Zbiórka Żywności. Pomagać można również bez wychodzenia z domu

Mirela Mazurkiewicz

Zbiórka odbędzie się już po raz 24., ale ze względu na pandemię, będzie nieco inna niż w poprzednich latach. Pomagać można na przykład bez wychodzenia z domu.

„Święta godne, a nie głodne” to tegoroczne hasło akcji. Z powodu koronawirusa w tym roku nie spotkacie w sklepach wolontariuszy. Jak zwykle natomiast będą oznaczone kosze przy kasach, do których możecie wrzucać artykuły dla potrzebujących.

- Według danych GUS w Polsce około 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą mniejszą niż 600 zł - mówi Sylwia Romańczak z Federacji Polskich Banków Żywności. - Każdego dnia osoby starsze, chore, niepełnosprawne, samotni rodzice stają przed dylematem: czy zapłacić rachunki, kupić leki czy jedzenie. Kryzys spowodowany pandemią te trudności jeszcze pogłębia.

Dlatego do banków żywności zwraca się coraz więcej osób, które straciły źródło dochodu i znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. - Pomagamy im m.in. organizując Świąteczną Zbiórkę Żywności, właśnie po to, żeby ten świąteczny czas mogli przeżyć z godnością i usiąść przy pełnym stole wigilijnym - dodaje Sylwia Romańczak.

Pomóc można nie wychodząc nawet z domu. Wszystko za sprawą sklepu online (znajdziecie go pod adresem www.zbiorkazywnosci.pl). Wystarczy wybrać konkretny Bank Żywności (spośród 28, biorących udział w zbiórce), któremu chcemy pomóc oraz kwotę (do wyboru są koszyki za 10, 15, 20 złotych, ale można też wpłacić więcej). Zebrane w ten sposób pieniądze pozwolą na zakup żywności osobom w trudnej sytuacji życiowej.

Jeśli zdecydujecie się na wrzucenie produktów do oznakowanych koszy przy sklepowych kasach, warto wybierać artykuły z długą datą ważności, takie jak mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze. Pomagać możecie w sieciach Auchan, Biedronka, Carrefour, Gama, Groszek, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Stokrotka i Tesco. Pełna lista sklepów dostępna jest na stronie www.bankizywnosci.pl

Świąteczna Zbiórka Żywności potrwa od 23 do 28 listopada. Bierze w niej udział ponad 2 tys. sklepów w całym kraju.

Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 31 Banków Żywności w całej Polsce. Na co dzień ratują one jedzenie przed zmarnowaniem, ponieważ odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty i przekazują je organizacjom charytatywnym. Są to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo, czasem mięso. Tylko w 2019 r. banki żywności przekazały 50 tysięcy ton artykułów spożywczych. Żywność trafiła m.in. do jadłodajni, domów pomocy społecznej, świetlic środowiskowych, noclegowni, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek.

Mirela Mazurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.