Rzeszów stawia na elektryczne autobusy [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Bartosz Gubernat

Rzeszów stawia na elektryczne autobusy [WIDEO]

Bartosz Gubernat

Obok elektrycznych taksówek w Rzeszowie będą jeździć także zasilane w ten sposób autobusy MPK.

– Stawiamy na elektryczne autobusy, bo bardzo nam zależy na tym, aby miasto podążało za postępem technologicznym. Niezwykle ważna jest tez czystość powietrza, bo ona wpływa na zdrowie naszych mieszkańców. Dlatego przystąpiliśmy do ogólnokrajowego programu elektromobilności – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Na początek 10 sztuk

Program elektromobilności jest częścią krajowego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który potocznie jest nazywany planem Morawieckiego. Rzeszów jest jednym z ponad 40 miast z całej Polski, jakie zadeklarowały chęć udziału w tym przedsięwzięciu. Zakłada on rozwój produkcji elektrycznych pojazdów w Polsce, a także premiowanie zakupów ekologicznych środków transportu przez polskie miasta. Stolica Podkarpacia ogłosiła już pierwszy przetarg na uzupełnienie taboru MPK takimi pojazdami.

- Na razie mówimy o dziesięciu autobusach, które mają obsługiwać linie MPK „0”. W tym rozdaniu unijnych pieniędzy planujemy zrealizować projekty transportowe o wartości pół miliarda złotych. Znaczna część tej kwoty będzie przeznaczona na nowe autobusy – deklaruje dr Paweł Potyrański, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.

Pierwsze elektrobusy pasażerów MPK Rzeszów powinny wozić już pod koniec tego roku. Aby tak się stało, Zarząd Transportu Miejskiego chce otworzyć oferty od firm zainteresowanych dostawa pojazdów już na początku kwietnia.

Nie tylko autobusy

- Koszt zakupu szacujemy na około 25 mln zł. Jako pierwsze miasto w Polsce zamówimy jednak nie tylko pojazdy, ale także system ich ładowania – mówi Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.
System ładowania baterii w autobusach zostanie zamontowany na początek m.in. w zajezdni MPK na ul. Lubelskiej oraz w rejonie przystanków autobusowych na ul. Bardowskiego i w rejonie dworca PKP.

- W zajezdni pojazdy będą ładowane całymi nocami. A w mieście będą to szybkie ładowarki, służące do podładowania akumulatorów między kursami – tłumaczy dyrektor Kowalska.

We współpracy z firmą Eco-Taxi miasto postawi także trzy inne ładowarki, z których będą mogli korzystać pozostali kierowcy, a także taksówkarze. Mają stanąć przy ul. Słowackiego, w rejonie Elektromontażu, na al. Cieplińskiego, przy parku Jedności Polonii z Macierzą i na ul. Kopisto, w rejonie centrum Handlowego Millenium Hall. W ciągu 30 minut będzie tu można w pełni naładować akumulator auta. Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa dodaje, że na tym nie koniec.

- Stacje mają zamontować na swoich parkingach także właściciele Millenium Hall oraz Galerii Rzeszów. To na początek. Rozmowy z przedstawicielami kolejnych centrów handlowych trwają – mówi wiceprezydent Ustrobiński. Ładowarki będą ogólnodostępne. Koszt ładowania nie jest jeszcze ustalony, zależy m.in. od ustaleń z dostawcami energii, a także zapisów ustawy o elektromobilności, która jest już w przygotowaniu.

Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.