Rzeszów vs. Przemyśl. Bitwa o siedzibę USC

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Bołt
Norbert Ziętal

Rzeszów vs. Przemyśl. Bitwa o siedzibę USC

Norbert Ziętal

Samorządowcy przemyscy i rzeszowscy walczą o siedzibę podkarpackiego urzędu skarbowo-celnego.

1 marca powstanie Krajowa Administracja Skarbowa, która połączy obecne izby i urzędy skarbowe, służbę celną oraz urzędy kontroli skarbowej. Podkarpacką siedzibą izby administracji skarbowej będzie Rzeszów. Gdzie znajdzie się urząd celno-skarbowy? W pierwotnej wersji rozporządzenia ministra rozwoju i finansów pojawił się zapis, że będzie to Przemyśl. Informację o tym przemyskim radnym przekazał poseł Wojciech Bakun z Kukiz’15.

Taki zapis nie spodobał się prezydentowi Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi, który zwołał w tej sprawie konferencję prasową, zapraszając na nią m.in. przemyskiego posła Bakuna. Ferenc zapowiedział interwencję na szczeblu rządowym. Według niego, decyzja o ulokowaniu w Przemyślu siedziby USC jest podyktowana polityką i oznacza degradację Rzeszowa. W piątek rzeszowska Rada Miasta podjęła uchwałę apelującą o pozostawienie administracji celno-skarbowej w Rzeszowie

Na konferencję do Rzeszowa, z posłem Bakunem, pojechali również przemyscy radni - dwaj wiceprzewodniczący rady, Robert Bal z prezydenckiego Porozumienia dla Przemyśla i Janusz Zapotocki z SLD, oraz Wojciech Błachowicz z PO.

- Mówimy jednym głosem. W ważnych kwestiach dla miasta walczymy ponad podziałami - mówi Zapotocki. To on zaproponował, aby na konferencję Ferenca pojechali radni z różnych klubów. Na spotkaniu poseł i radni bronili decyzji o ulokowaniu USC w Przemyślu.

- Już wcześniej podjęliśmy rezolucję, w której chcieliśmy, aby siedzibą izby administracji skarbowej był Przemyśl. Stanie się inaczej. Obecnie domagamy się, aby w Przemyślu znalazł się podkarpacki urząd skarbowo - celny - mówi radny Bal.

Argumentów jest wiele. Przede wszystkim to, że obecnie i od wielu lat w Przemyślu znajduje się Izba Celna, której podlegają urzędy celne w Podkarpackiem. W Przemyślu jest siedziba innej służby chroniącej granicę, czyli Bieszczadzkiego Oddz. Straży Granicznej.

- Od 90 lat administracja celna funkcjonuje w Przemyślu i działa dobrze. Do tego dochodzi bliskość granicy. M.in. z tych powodów solidaryzujemy się w walce, aby to Przemyśl był siedzibą USC, choć zdajemy sobie sprawę, że wszystko w rękach decydentów, czyli PiS - mówi radny Błachowicz z PO.

W piątek rano, lokalny, rzeszowski portal internetowy podał, że ministerstwo zdecydowało już, że siedzibą USC będzie jednak Rzeszów. Wiadomość szybko rozniosła się po Przemyślu.

- Walczymy nadal - napisał na Facebooku prezydent Przemyśla Robert Choma. Wspólnie z przewodniczącą Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyną Podhalicz (PiS) wystosowali list do Mariana Banasia, szefa KAS. Jako „skandaliczną” określili nagłą zmianę decyzji o siedzibie KAS, domagają się powrotu do pierwotnego projektu.

Wkrótce okazało się, że news podany przez portal jest nieprawdziwy, a sprawa siedziby nadal jest otwarta.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.