Anna Janik

Rzeszowski adwokat wywalczył 400 tys. zł za ziemię zabraną w ramach akcji "Wisła"

Rzeszowski adwokat wywalczył 400 tys. zł za ziemię zabraną w ramach akcji "Wisła" Fot. K.Kapica
Anna Janik

Rzeszowski adwokat, Łukasz Kurowski, przez 15 lat walczył w sądzie o zadośćuczynienie od Skarbu Państwa dla swojego klienta. Udało mu się jako pierwszemu i jak dotąd, jedynemu w Polsce.

Ta bezprecedensowa sprawa zaczęła się w 2003 r., kiedy do kancelarii rzeszowskiego mecenasa przyszedł mający dziś 85 lat mieszkaniec jednej z bieszczadzkich gmin. Chciał, by Skarb Państwa po latach zrekompensował krzywdy, jakich doznała cała jego rodzina.

Wysiedlali jak leciało

Po zakończeniu II wojny światowej, w ramach akcji „Wisła” i likwidowania zaplecza oddziałów UPA, rozpoczęto proces wysiedlania obywateli narodowości ukraińskiej, m.in. z terenów bieszczadzkich gmin.

- Przy okazji wysiedlania obywateli narodowości ukraińskiej, wysiedlono setki, jeśli nie tysiące Polaków, najczęściej tylko dlatego, że mieszkali w jednej miejscowości z Ukraińcami - wyjaśnia mecenas Łukasz Kurowski. - Wtedy żołnierze nie zawracali sobie głowy historią danej rodziny, prawami do ziemi, na których stał ich dom. Dawali 48 godzin na opuszczenie gospodarstwa i trzeba było wyjeżdżać - opisuje.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.: "Łukasz Kurowski musiał wykonać mrówczą pracę, najpierw udowadniając w sądzie, że władza ludowa wydawała decyzje niezgodne z obowiązującym w tamtych latach prawem."

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.