Sami musimy zadbać o bezpieczne ferie

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Izabela Krzewska

Sami musimy zadbać o bezpieczne ferie

Izabela Krzewska

Nie pozostawiajmy naszych pociech samym sobie! Obserwujmy je, by móc w porę zareagować na czyhające na nie zagrożenia. - mówi asp. sztabowy Aneta Łukowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Uczniowie z woj. podlaskiego właśnie rozpoczęli ferie zimowe. To długo wyczekany czas zabawy i odpoczynku od nauki. A dla policjantów?

To okres wytężonej pracy. Najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas zimowego wypoczynku. Podobnie jak w latach ubiegłych, funkcjonariusze będą więc w tym czasie prowadzili działania „Bezpieczne Ferie 2017”.

Na czym dokładnie polegają?

Policjanci będą patrolować miejsca gromadzenia się dzieci i młodzieży oraz rejony placówek zimowego wypoczynku. Będą także zwracać szczególną uwagę na miejsca sprzedaży i podawania alkoholu oraz na młode osoby znajdujące się pod jego wpływem. Zadania funkcjonariuszy to również kontrola trzeźwości kierujących oraz stanu technicznego pojazdów, szczególnie autokarów przewożących dzieci.

Robią to też na prośbę. Jak zgłosić pojazd do kontroli?

Najlepiej zrobić to z wyprzedzeniem - co najmniej 3 dni przed wyjazdem. W Białymstoku należy dzwonić pod numer telefonu (85) 670 32 00. Kontrola odbywa się na ul. 1000-lecia Państwa Polskiego (teren dawnej giełdy warzywnej). Autobusy wyjeżdżające spoza granic administracyjnych miasta, będą sprawdzane w miejscu wyjazdu. Telefonując trzeba podać godzinę podstawienia autobusu do kontroli, jego numer rejestracyjny, cel podróży oraz nazwę organizatora wycieczki.

Nie wszystkie dzieci wyjadą na ferie. O czym powinni pamiętać i one i ich opiekunowie?

Nie pozostawiajmy naszych pociech samym sobie! Obserwujmy je, by móc w porę zareagować na czyhające na nie zagrożenia. Do dzieci apelujemy o umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność. Do zabaw należy wybierać miejsca bezpieczne. Należy ubierać się stosownie do pogody. Trzeba pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

W tym roku po raz pierwszy podlascy policjanci patrolują okolice stoków narciarskich, ale tradycyjnie będą też sprawdzać zamarznięte zbiorniki wodne i ślizgawki.

Zgadza się. Rady, jak się zachować w przypadku zagrożenia, można znaleźć na stronie www. podlaska.policja.gov.pl.

Gdy się młodzież nudzi, różne rzeczy przychodzą im do głowy.

Dlatego prowadzimy działania pod kątem ujawniania demoralizacji nieletnich. W okresie ferii zimowych w 2016 r. skontrolowaliśmy w Podlaskiem ponad 15,5 tysięcy punktów sprzedaży i podawania alkoholu. Ujawniliśmy siedmioro nieletnich będących pod wpływem alkoholu.

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.