Sędzia Marek Jaskulski zgłosił się do bojkotowanej KRS. Sprawy nie chce komentować

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Łukasz Cieśla

Sędzia Marek Jaskulski zgłosił się do bojkotowanej KRS. Sprawy nie chce komentować

Łukasz Cieśla

Sędzia Marek Jaskulski z Poznania zgłosił się do bojkotowanej przez wielu sędziów nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Co ciekawe, poznański sędzia jest wiceszefem oddziału stowarzyszenia, które... wezwało do bojkotu KRS. Jak tłumaczy swoją decyzję? Odmawia komentarza.

Znaczna część środowiska sędziowskiego zarzuca, że rządzący PiS upolitycznił sądy i dokonał zamachu na niezależność władzy sądowniczej. Chodzi o nowe przepisy gwarantujące politykom obsadę stanowisk w sądach oraz wpływ na skład personalny KRS. Rada ma duże znaczenie, m.in. rozpatruje i ocenia kandydatury do pełnienia urzędu sędziowskiego.

Do bojkotu nie wszyscy się przyłączyli. Kandydaturę do nowej KRS zgłosił m.in. poznański sędzia Marek Jaskulski. To o tyle ciekawe, że wciąż jest wiceprezesem poznańskiego oddziału stowarzyszenia Iustitia. Organizacja również wzywała do niezgłaszania się do KRS. W ostatnich dniach sędzia Jaskulski zbierał wśród poznańskich sędziów podpisy pod swoją kandydaturą. Wymaganych jest 25, podobno zebrał ich 28.

– Jestem zawiedziony jego postawą, ale nie zaskoczony

– mówi sędzia Bartłomiej Przymusiński, prezes poznańskiego oddziału Iustiti. – Od około pół roku mój zastępca w poznańskiej Iustititi deklarował poparcie dla działań PiS w zakresie zmian w sądownictwie. Jednocześnie sędzia Jaskulski krytykował tych z nas, którzy wychodzili do obywateli na „łańcuchach światła”.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:

 • Jak sędzia komentuje sprawę?
 • Kto może ułatwić karierę sędziemu?
Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Cieśla

Zajmuję się głównie sprawami kryminalnymi, śledztwami, prokuraturą i procesami sądowymi. Chętnie podejmuję również inne, ciekawe i kontrowersyjne tematy. Czasami piszę o polityce. Jestem współautorem reportaży telewizyjnych w "Superwizjerze TVN".

Wychodzę z założenia, że najciekawsi są ludzie i fakty.

W "Głosie Wielkopolskim" swoje pierwsze teksty opublikowałem jeszcze jako student, latem 2003 roku. Prywatnie jestem pasjonatem sportu pod różnymi postaciami, podróży i Gruzji, do której jeżdżę od kilkunastu lat.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.