Sędziowie z Wielkopolski poparli kandydatów do nowej KRS. "Nie chcę ich piętnować, ale jest niesmak. Nie jestem jednak zaskoczona"

Czytaj dalej
Fot. Adam Jankowski
Norbert Kowalski

Sędziowie z Wielkopolski poparli kandydatów do nowej KRS. "Nie chcę ich piętnować, ale jest niesmak. Nie jestem jednak zaskoczona"

Norbert Kowalski

27 sędziów z Wielkopolski, w tym 22 z Poznania, złożyło swoje podpisy na listach poparciach kandydatów do neo-KRS. - Nie chcemy ich piętnować, ale jest niesmak - komentują poznańscy sędziowie. Którzy sędziowie z Wielkopolski i Poznania podpisali listy poparcia do nowej KRS?

W środę portal wpolityce.pl opublikował nazwiska wszystkich sędziów, którzy poparli kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wśród nich znalazło się 22 sędziów z Poznania, czterech z Konina i jeden z Kalisza. Do tej pory wydawało się, że to najbardziej strzeżony dokument w Polsce. Chociaż ujawnienie listy nakazał sąd, marszałek Sejmu nie wykonywała jednak wyroku, a lista pozostała do tej pory nieznana.

Czytaj też: Którzy sędziowie z Wielkopolski poparli nową listę kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa

Poznańscy sędziowie, którzy nie podpisali się pod listami poparcia, przyznają, że nie są zaskoczeni nazwiskami tych sędziów, którzy dali swoje poparcie członkom neo-KRS.

- Te nazwiska, przynajmniej jeśli chodzi o Poznań, nie są zaskakujące. Nie budzi też zdziwienia to, że zostały opublikowane akurat na prawicowym portalu, który jest ściśle związany z władzą. Do tej pory przecież było to tajemnicą, a teraz nagle dziennikarze tego portalu opublikowali te listy

- komentuje jeden z poznańskich sędziów.

Kolejny dodaje: - Chcę podkreślić, że nie ma żadnego hejtu na tych sędziów, choć zapewne takie zamierzenie przyświecało opublikowaniu tych list. Zapewne chodziło o to, by ujawnić nazwiska tych sędziów, a później móc argumentować, że są oni hejtowani.

Zobacz też: Wojna o sądy trwa: Chaos, bałagan, masowo uchylane wyroki i przeciągane procesy? Cierpią na tym zwykli obywatele

Sędziowie zwracają też uwagę, że osoby, które podpisały listy, zyskały potem na tej decyzji.

- Nietrudno zauważyć, że te osoby, które podpisały się pod listami poparcia, później na tym skorzystały. Ci, którzy poparli np. sędziego Jaskulskiego, mogli potem liczyć na pozytywne opinie i rekomendacje KRS, bez względu na inne opinie. Poza dwiema osobami praktycznie każdy z tych sędziów miał z tego jakieś korzyści

- mówi jeden z sędziów.

Inny dodaje: - Szybko można było zobaczyć, u których sędziów kariera w pewnym momencie wystrzeliła w ostatnim zasie. I te nazwiska w dużym stopniu pokrywają się z opublikowaną listą. Jest niesmak, ale nie dlatego, że jacyś sędziowie podpisali tę listę, ale dlatego, że to była transakcja wiązana. Za podpis oni na tym skorzystali.

I tak np. sędzia Daniel Jurkiewicz został prezesem Sądu Rejonowego w Wągrowcu, sędzia Marek Szyszko został wiceprezesem Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto, sędzia Wojciech Wieczorkowski został prezesem Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto Wilda, sędzia Wojciech Rowiński został powołany do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sędzia Danuta Felińska-Żukowska została prezesem Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto, a sędzia Mateusz Bartoszek został rekomendowany do Sądu Okręgowego. To jedynie pierwsze z brzegu przykłady awansów sędziów, którzy poparli kandydatów do neo-KRS.

Sprawdź też: Sędzia Monika Frąckowiak: Niezależność sądów jest poważnie zachwiana. Dziś już wstyd nie mieć dyscyplinarki

Jeden z sędziów zwraca też uwagę na fakt, że samo ujawnienie listy sędziów, którzy poparli kandydatów do nowej KRS, nie wystarczy.

- Rzecz w tym, by nie publikować samych nazwisk, które się już pojawiły. Nie chodzi bowiem o polowanie na czarownice, tylko o sprawdzenie poprawności wyboru członków KRS. Cały czas nie wiemy, czy on był prawidłowy i czy wszyscy kandydaci uzyskali wymagane 25 podpisów sędziów. To budzi niepokój zwłaszcza, że ostatnio sędzia z Olsztyna jako piąta powiedziała, że zdecydowała się cofnąć swoje poparcie sędziemu Nawackiemu. Bardzo prawdopodobne więc, że nie miał on tych 25 podpisów - komentuje poznański sędzia. I dodaje: - Nie chcemy piętnować konkretnych osób, tylko cały upolityczniony system.

Oto lista nazwisk sędziów z Wielkopolski:

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.