Józef Lonczak

Sędziszów Młp. chce wykorzystać źródła geotermalne. Czy z będzie z tego złoty interes?

Chcemy po założeniu spółki i uzyskaniu dotacji, na tej działce wykonać odwiert, z którego popłynie gorąca woda z wnętrza ziemi - mówi Bogusław Kmieć, Fot. Krzysztof Kapica Chcemy po założeniu spółki i uzyskaniu dotacji, na tej działce wykonać odwiert, z którego popłynie gorąca woda z wnętrza ziemi - mówi Bogusław Kmieć, burmistrz Sędziszowa Młp.
Józef Lonczak

Geotermia to przyszłość i wielka szansa, bo gorące wody to czysta i niewyczerpana energia z wnętrza ziemi. Burmistrz Sędziszowa Młp. ma już plany wykorzystania źródeł geotermalnych do ogrzewania mieszkań, szkół i zakładów pracy. Możliwości wykorzystania geotermii jest więcej, także do produkcji prądu.

Sędziszów Małopolski i Polska Geotermalna Asocjacja podpisały porozumienie o współpracy. Jej efektem ma być zbudowanie samowystarczalnej energetycznie Ciepłowni Geotermalnej w Sędziszowie Małopolskim o mocy 5 MWt.

Geotermia to niemal same zalety.

- Jest to energia odnawialna i praktycznie niewyczerpalna, bo pochodzi z ogromnych zasobów wnętrza ziemi. Przy obecnym stanie techniki jest łatwo dostępna, a korzystanie z niej nie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego.

- wylicza prof. płk Mieczysław Struś, z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej.

Podpisane porozumienie to już kolejny krok na drodze do korzystania z energii z wnętrza ziemi. Samorząd Sędziszowa ma już ważne dokumenty tj. ocenę zasobów geotermalnych, a także projekt robót geologicznej dla wyznaczonej działki i złożony wniosek o koncesję geologiczną. Teraz trzeba powołać spółkę, która będzie prowadzić działalność gospodarczą (typu MPEC) na bazie gorących źródeł.

W dalszej części artykułu:

 • koszty inwestycji
 • Sędziszów może być liderem
Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Józef Lonczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.